Povolí Čína více dětí? Napoví tři veselá selátka na známce k roku vepře

Čínská poštovní známka, na níž je zachycena prasečí rodina se třemi selátky, vyvolala debatu, zda vláda neplánuje uvolnit rodinnou politiku. Informovala o tom agentura Reuters.

Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šťastná vepří rodina a její autor Chan Mej-lin (vpravo) na představení nové edice poštovních známek, které oslavují nadcházející rok vepře.

Šťastná vepří rodina a její autor Chan Mej-lin (vpravo) na představení nové edice poštovních známek, které oslavují nadcházející rok vepře. | Foto: Du Yang/CNS | Zdroj: Reuters

V roce 2016 Čína povolila městským párům mít dvě děti, čímž skončila politika jednoho dítěte nastolená v roce 1979. Této změně, k níž došlo v lunárním roce opice, tehdy obdobně předcházelo vydání známky s opičí rodinou se dvěma opičátky.

Podobu známky, která bude vydána příští rok, tedy v roce vepře, zveřejnila v pondělí na svém webu Čínská pošta. Před rozesmátými prasečími rodiči stojí hned trojice veselých selátek.

Nemálo Číňanů z podoby známky na sociálních sítích vyvozuje, že vláda chce dosáhnout početnějších rodin. V průběhu letošního roku se v médiích objevily zprávy, že čínská státní rada, která plní funkci vlády, zvažuje zrušení veškerých omezení ohledně počtu potomků.

Podle dostupných údajů se v roce 2016 narodilo jen o milion více dětí než v roce 2015.

Fakt, že se změna rodinné politiky ihned markantněji neodrazila na porodnosti, bývá zdůvodňováno tím, že politika jednoho dítěte způsobila nynější nedostatek žen plodném věku. Rodiče upřednostňovali syny, a tak nezřídka docházelo k zabíjení novorozených dívek. V roce 2017 žilo v Číně o 33 milionů více mužů než žen.

K pomalému nárůstu porodnosti patrně přispěly i vysoké životní náklady a nákladná péče o děti.

Ve výrobě: zaměstnanci pekingské tiskárny kontrolují bezvadnost čerstvě vytištěných známek. Je 6. srpna 2018 a tisk speciální "vepří" edice byl zrovna zahájen. Za pět měsíců, 5. ledna 2019, se nové známky vypustí do oficiálního oběhu. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme