Čína ruší zábavné televizní pořady, bojí se prozápadního vlivu
Čína zrušila dvě třetiny zábavných pořadů na 34 satelitních televizních kanálech. Jde o součást kampaně, cílené na zlepšení kulturní úrovně země. Jak informovala agentura Nová Čína, zrušení škodlivých programů má mít údajně pozitivní vliv na čínskou společnost.
Zákaz se týká především zábavných pořadů, vysílaných v hlavním vysílacím čase. Zrušeno jich bude 88 ze 126. Nejvíc se omezení dotkne vysílání soutěží hledající talenty a reality show. Zrušen je ale také velký počet talk show a telenovel. Podle úřadů totiž mají nízkou uměleckou hodnotu.
Nařízení omezující vysílání bylo vydáno už v říjnu, platit ale začalo až od prvního ledna. Každý z celkem 34 satelitních čínských kanálů může tedy týdně vysílat jen dva zábavné pořady v době od půl osmé do desáté hodiny večer. Programy se zábavným charakterem pak nesmí být delší než 90 minut.
Omezení uvedl v platnost čínský Státní úřad pro rozhlas, film a televizi. V prohlášení, které k omezení vydal, je prý v Číně potřeba začít vysílat programy propagující tradiční a socialistické hodnoty. Jde ale evidentně o reakci na požadavek čínské vlády. Prezident Chu Ťin-tchao totiž už na říjnovém zasedání komunistické strany varoval před prozápadními vlivy na čínskou kulturu, které je potřeba zničit.
O zákazech v čínské televizi mluvila na Rádiu Česko zpravodajka Českého rozhlasu Kateřina Procházková
Omezení vyšlo krátce po sjezdu komunistické strany. Už v září byla ale ukončena populární soutěž hledající talenty mezi mladými dívkami – Supergirl. Podle úřadu běžel program příliš dlouho. Někteří lidé ale tvrdí, že byl velmi populární a hvězdy v něm otevřeně mluvily o svých pocitech a někdy i velmi nekriticky k současným podmínkám v zemi.
Známá je například replika jedné ze soutěžících v televizní seznamce, která na otázku, zda by si vzala i chudého čínského muže, řekla: „Raději budu plakat v BMW, než se smát na kole.“
Zákaz má i Lady Gaga
Strana kritizuje i filmový průmysl. Čína tedy jistě nezruší v dohledné době přísné limity, které má na dovoz kulturních produktů. Každý rok se tak na plátna čínských kin dostane pouze 20 zahraničních filmů. Hollywoodská studia tato pravidla marně kritizují.
Omezení se týkají i hudby. V září vyšel například ze stejného úřadu seznam zakázané hudby, mezi kterými je například Lady Gaga nebo Kylie Minogue. Omezen je samozřejmě i internet.