Čína se chce stát námořní supervelmocí. Staví letadlovou loď

Čína poprvé oficiálně přiznala, že buduje letadlovou loď. Peking navíc přiznává ambice stát se v 21.století námořní velmocí. Píše o tom výroční zpráva Státního úřadu pro oceány.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlová loď USS Nimitz

Letadlová loď USS Nimitz | Foto: Robert Mikoláš

O stavbě historicky první letadlové lodi ČLR se sice šušká už dlouho, spekuluje se též o konkrétních docích, kde se montuje, vše ale byly dosud jen domněnky či nepodložené informace některých zpravodajských služeb. Mnohé napovídala i loňská tvrzení čínského ministra obrany, že jeho země dlouho nezůstane jedinou mocností bez letadlové lodě.

Přehrát

00:00 / 00:00

O ambicích Číny stát se námořní supervelmocí mluvil na Radiožurnálu východoasijský zpravodaj Robert Mikoláš

Plány Pekingu počítají s celkem čtyřmi plavidly střední velikosti, ve vzdálenějším horizontu zhruba deseti let by ale Čína chtěla začít vyrábět i letadlovou loď na jaderný pohon, kterou mají ve výzbroji Spojené státy.

Čínské letadlové lodi mají vycházet z ruského křižníku Varjag třídy Admirál Kuzněcov, jejich výtlak má tedy dosahovat 65 tisíc tun. Pojmou však více letadel, konkrétně padesát a navíc budou mít dvě startovací, respektive přistávací dráhy, tedy po obou stranách.

První dvě plovoucí pevnosti dlouhé 300 metrů hodlá Čína spustit na moře nejpozději do roku 2015, ale zřejmě k tomu dojde minimálně o rok dříve. Důležitou součástí celé flotily pak budou i torpédoborce nové generace o výtlaku vyšším než deset tisíc tun a vybavené protilodními střelami s doletem 500 kilometrů.

Peking tvrdí, že usiluje o obranu národních zájmů, a to především ve Východočínském a Jihočínském moři, kde leží řada sporných ostrovů, o které se pře s Japonskem, Vietnamem a dalšími zeměmi. Takže pochopitelně chce zvýšit svou palebnou sílu a zároveň zlepšit mobilitu námořnictva.

Zajistit chce i ochranu dodávek důležité ropy, jinými slovy chce operovat v mnohem větších vzdálenostech než dosud. I z tohoto důvodu má zájem na budování přístavů ve spojeneckých zemích, v Barmě a Pákistánu, čímž si zajistí přístup k Indickému oceánu.

Podle některých informací se ale netají tím, že její manévrovací prostor v budoucnu obsáhne i celý Pacifik.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme