Čína se chce stát námořní supervelmocí. Staví letadlovou loď

Čína poprvé oficiálně přiznala, že buduje letadlovou loď. Peking navíc přiznává ambice stát se v 21.století námořní velmocí. Píše o tom výroční zpráva Státního úřadu pro oceány.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlová loď USS Nimitz | Foto: Robert Mikoláš

O stavbě historicky první letadlové lodi ČLR se sice šušká už dlouho, spekuluje se též o konkrétních docích, kde se montuje, vše ale byly dosud jen domněnky či nepodložené informace některých zpravodajských služeb. Mnohé napovídala i loňská tvrzení čínského ministra obrany, že jeho země dlouho nezůstane jedinou mocností bez letadlové lodě.

Přehrát

00:00 / 00:00

O ambicích Číny stát se námořní supervelmocí mluvil na Radiožurnálu východoasijský zpravodaj Robert Mikoláš

Plány Pekingu počítají s celkem čtyřmi plavidly střední velikosti, ve vzdálenějším horizontu zhruba deseti let by ale Čína chtěla začít vyrábět i letadlovou loď na jaderný pohon, kterou mají ve výzbroji Spojené státy.

Čínské letadlové lodi mají vycházet z ruského křižníku Varjag třídy Admirál Kuzněcov, jejich výtlak má tedy dosahovat 65 tisíc tun. Pojmou však více letadel, konkrétně padesát a navíc budou mít dvě startovací, respektive přistávací dráhy, tedy po obou stranách.

První dvě plovoucí pevnosti dlouhé 300 metrů hodlá Čína spustit na moře nejpozději do roku 2015, ale zřejmě k tomu dojde minimálně o rok dříve. Důležitou součástí celé flotily pak budou i torpédoborce nové generace o výtlaku vyšším než deset tisíc tun a vybavené protilodními střelami s doletem 500 kilometrů.

Peking tvrdí, že usiluje o obranu národních zájmů, a to především ve Východočínském a Jihočínském moři, kde leží řada sporných ostrovů, o které se pře s Japonskem, Vietnamem a dalšími zeměmi. Takže pochopitelně chce zvýšit svou palebnou sílu a zároveň zlepšit mobilitu námořnictva.

Zajistit chce i ochranu dodávek důležité ropy, jinými slovy chce operovat v mnohem větších vzdálenostech než dosud. I z tohoto důvodu má zájem na budování přístavů ve spojeneckých zemích, v Barmě a Pákistánu, čímž si zajistí přístup k Indickému oceánu.

Podle některých informací se ale netají tím, že její manévrovací prostor v budoucnu obsáhne i celý Pacifik.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme