Čína se nevzdá cenzury internetu

Čína chce do pěti let zpřístupnit internet pro téměř polovinu populace země, státní cenzura se ale nezmění. Uvádí to nový vládní dokument, podle kterého úřady nepřipustí nic, co by ohrozilo vedoucí postavení komunistické strany či ohrožovalo stability a veřejný pořádek. V nejlidnatější zemi světa bylo na konci roku 2009 přes 380 milionů uživatelů internetu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čína: Oslavy 60. výročí | Foto: Robert Mikoláš

Jedenatřicetistránkový dokument odhaluje politiku Pekingu až do roku 2015, kdy má být k internetu připojeno 45 procent z 1,3 miliardy obyvatel. Svobodného přístupu k informacím se ale nedočkají, vše, co se týká kritiky komunistické strany a jejích představitelů stejně jako politicky citlivých témat včetně Tibetu a Tchajwanu, zůstane zablokováno.

V nejlidnatější zemi světa není možné otevřít si ani Facebook, Twitter nebo You Tube. Podle vlády má totiž internet sloužit hlavně ekonomickému rozvoji.

Zahraničním kritikům pak Peking vzkazuje, že na území ČLR zůstává internet plně v její jurisdikci a nikdo nemůže tuto suverenitu zpochybňovat a kritizovat.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme