‚Ihned zastavte podobné provokace.‘ Čína se ohradila proti americkému torpédoborci v Jihočínském moři

Čínská armáda se v pátek ohradila proti americkému torpédoborci, nazvaném John McCain, který vplul do vod okolo sporných Paracelských ostrovů v Jihočínském moři. Čínský armádní mluvčí zároveň USA varoval, aby skončily s provokacemi, informuje agentura Reuters.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký torpédoborec John S. McCain | Zdroj: Reuters

Paracelské ostrovy jsou jedním ze sporných území v Jihočínském moři, Peking nad nimi převzal plnou kontrolu v roce 1974 po námořním konfliktu s Vietnamem. Čína si nárokuje téměř celé Jihočínské moře, kterým vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu.

Čína spustila pět námořních cvičení v Tichém oceánu současně. Kvůli střelbám uzavřela některé oblasti

Číst článek

„Žádáme USA, aby ihned zastavily podobné provokace, a přísně kontrolovaly a omezovaly vojenské operace v námořním i vzdušném prostoru,“ uvedl mluvčí čínské armády přes oficiální účet na platformě WeChat.

Dodal také, že čínská armáda přijme nutné kroky k zajištění ochrany národní suverenity, bezpečnosti a udržení míru a stability v Jihočínském moři.

Peking opakovaně kritizuje USA a jeho spojence za námořní operace, které mají demonstrovat svobodnou plavbu poblíž Čínou obsazených ostrovů v Jihočínském moři. Části moře považují za své také Vietnam, Filipíny, Brunej, Malajsie, Indonésie a Tchaj-wan.

Vztahy mezi Pekingem a Washingtonem jsou nejhorší za poslední desítky let. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa kritizuje Čínu kromě jejích ambic v Jihočínském moři také například kvůli pandemii koronaviru nebo zavedení nového bezpečnostního zákona v autonomním Hongkongu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme