Čína se otevírá zahraničnímu kapitálu

Čína chce vepsat do ústavy paragraf o nedotknutelnosti soukromého majetku. Změnu navrhl ústřední výbor Komunistické strany a dnes o ní začalo diskutovat Všečínské shromáždění lidových zástupců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šanghaj

100 tisíc dolarů stačí každému obchodníkovi, který si chce v Číně zřídit vlastní podnik bez účasti čínské strany. Soukromý zahraniční kapitál je hnací silou čínské ekonomiky, a proto čínští komunisté přistupují k tak zásadním změnám. Vlastnictví výrobních prostředků dělnickou třídou je překonaná myšlenka, a tak bude základní atribut komunismu zřejmě brzy pasé.

V pragmatické Číně už jsou povolené všechny druhy vlastnictví a novodobí továrníci jsou hrdiny titulních stránek magazínů. Politický kurz čínských komunistů se ale nemění a vedoucí úloha strany je nezpochybnitelná. O konečné verzi návrhu na ochranu soukromého majetku bude Všelidové shromáždění rozhovodovat v březnu příštího roku.

Markéta Kaclová, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme