Čína se potýká s novou ekologickou havárií

Další z čínských provincií zasáhla ekologická havárie. V Kuang-tungu na jihu Číny unikl do řeky toxický kov - kadmium. Místní úřady už proto vyzvaly obyvatele, aby nepili vodu z kohoutků. Během necelého měsíce je to druhé vážné znečištění čínských řek; v listopadu uniklo sto tun benzenu do řeky Sung-chua v severní Číně a následně se chemikálie dostala do řeky Amur.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

čerpání vody z hydrantu | Zdroj: ČTK

Ekologickou havárii způsobil únik odpadu ze slévárny v půlmilionovém Šao-Kuanu. Toxické kadmium se dostalo do řeky Pej- ťiang, v níž naměřili desetkrát větší hodnotu, než je přípustné. Kadmium poškozuje ledviny a játra a způsobuje i onemocnění kostí. Ve složeninách pak je karcinogenní.

Místní úřady už přikázaly zastavit ve zmíněném zinkovém závodě provoz. Nyní je monitorována skvrna na vodním toku, který se vlévá do známé Perlové řeky.

Provinční vláda nechává vypouštět některé nádrže, aby voda rychleji proudila a znečištění se snížilo. Zároveň ale tvrdí, že nedostatek pitné vody nehrozí, protože v oblasti jsou další dvě řeky, které mohou zajistit dostatečné zásoby.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme