Čína se snaží novou letadlovou lodí vojensky posílit

Čína oficiálně potvrdila, že staví první letadlovou loď. Peking informaci dlouho tajil. Není pochyb o tom, že jde především o symbolické gesto Číny, která se tak chce dostat mezi vojenské mocnosti světa.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlová loď USS Nimitz

Letadlová loď USS Nimitz | Foto: Robert Mikoláš

"Každá letadlová loď je symbolem síly námořnictva. Čína se nyní snaží dostat na stejnou úroveň jako ostatní členové Rady bezpečnosti OSN, kteří už letadlovými loděmi disponují. Má to také odstrašující efekt - je to jako říci nezahrávejte si s námi," říká v rozhovoru pro BBC čínský generál ve výslužbě Xu Guanghu.

Čínští představitelé ze začátku tvrdili, že loď bude sloužit pouze jako plovoucí hotel nebo kasino.

Přehrát

00:00 / 00:00

Letadlová loď.mp3

Nejde o úplně novou loď, ale o přestavěnou sovětskou loď Varjag z 80. let, kterou se po rozpadu Sovětského svazu nikdy nepodařilo dostavit.

„Loď byla deset let ve stavu vraku, o který se nikdo nestaral. Strukturálně může být dost oslabená. Čína do ní instalovala samozřejmě nové systémy, radiolokátory, motory, výzbroj, ale rozhodně se nedá očekávat, že by se loď mohla ve svých schopnostech srovnávat s nejmodernějšími americkými plavidly,“ říká vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr.

Čínská letadlová loď by měla být využívána k operacím regionálního charakteru, proto se námořní mocnosti jako Spojené státy, které vlastní 11 letadlových lodí a další země nemusí bát podle Lukáše Visingra ohrožení.

„Čína svoje zájmy soustřeďuje na Tchajwan a na oblast Jihočínského moře, kde jsou některá sporná souostroví, která jsou bohatá na ropu a nedá se předpokládat, že by Čína mohla v nejbližší době vyzvat k nějakému globálnímu soupeření, třeba Ameriku.“

Čína se snaží novou letadlovou lodí posílit své postavení na vojenské mapě světa.

„Mluví se o tom, že by Čína mohla stavět letadlovou loď vlastní konstrukce. Hovoří se také o tom, že staví nové ponorky, rozvíjí svoje kapacity obojživelných a výsadkových sil pro nasazení v zahraniční, vyvíjí nové balistické rakety a hodně vojensky expanduje do kosmu, protože kosmické systémy jsou jedním ze základů vojenské převahy Západu a Čína se tomu bude snažit čelit,“ dodává Lukáš Visingr.

Ondřej Houska, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme