Čína se znovu zařadila mezi země s nejnižší mírou svobody tisku

Čína patří podle novinářů mezi deset nejhorších zemí na světě, co se týče svobody tisku. Vyplynulo to ze studie, kterou každoročně zveřejňuje organizace Reportéři bez hranic. V žebříčku, do kterého je zahrnuto 179 zemí světa, se Čína umístila na 173. místě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Davy Číňanů na cestě za rodinou | Foto: Robert Mikoláš

Česko je šestnácté, předstihlo tak třeba Německo, Kanadu, Belgii, Polsko nebo Austrálii.

V poslední desítce žebříčku organizace Reportéři bez hranic se umístily opět země, jako je Sýrie, Somálsko, Írán, Vietnam, Kuba a Čína. Číňané si ale v hodnocení od loňského roku polepšili, a to o jednu příčku.

V závěrečné zprávě se nicméně píše, že v Číně nedochází k žádnému zlepšení svobody tisku. Množství novinářů a bloggerů je stále drženo ve věznicích nebo jinak perzekuováno. V zemi navíc pokračuje tvrdá cenzura internetu, takže se k běžným lidem nemohou dostat informace, které neschválí vláda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Asijská zpravodajka Českého rozhlasu Kateřina Procházková se zajímala o žebříček svobody tisku

Dodržování svobody tisku se však výrazně zhoršilo v čínském Hongkongu. Ten se za poslední rok opět propadl, a to o čtyři místa. Za posledních jedenáct let spadla v hodnocení tato zvláštní správní oblast Číny o 40 příček.

Podle některých místních novinářů má na omezení svobody tisku vliv zvyšující se tlak Pekingu a také rostoucí kontrola, kterou hlavní město uplatňuje. Hongkongská média se proto častěji uchylují k autocenzuře.

Mezinárodní index svobody tisku zveřejňuje organizace Reportéři bez hranic každoročně. V jednotlivých zemích hodnotí například nezávislost medií, autocenzuru nebo právní podmínky ovlivňující práci novinářů.


Kateřina Procházková, krw, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme