Proč v Číně zadrželi šéfa CEFC Jie Ťien-minga? Čachry s byznysem a falšování půjček, píše Caixin

Vyšetřování Jie Ťien-minga - tajemného majitele gigantu CEFC China i zvláštního poradce Miloše Zemana - detailně rozebírá velký text pekingského časopisu Caixin. Přinášíme jeho shrnutí.

Tento článek je více než rok starý.

Otázky a odpovědi Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Jste velmi prohnaní. Nelíbí se nám to, ale já to chápu. Jinak bych se s vámi nesešel.“ (Jie Ťien-ming k reportérovi časopisu Caixin před rozhovorem, který s ním novinář vedl v dubnu 2017 v sídle CEFC v Šanghaji.)

Fotbalový Eden s plombou. Banka zablokovala Číňanům majetek za miliardy

Číst článek

Co se stalo?

Pekingský finančně-analytický časopis Caixin ve čtvrtek v noci v obsáhlém textu informoval, že zakladatel a hlava společnosti CEFC China Energy Jie Ťien-ming je v Číně vyšetřován kvůli podezřením z hospodářské kriminality. Jieho také údajně zadržely a vyslýchaly čínské bezpečnostní složky. Caixin se odvolává na své zdroje blízké vyšetřování, které však nejmenuje.

Stejný přístup zvolil i hongkongský deník South China Morning Post, který cituje rovnou čtyři zdroje. Deník tvrdí, že Jie Ťien-minga zadrželi na přímý rozkaz hlavy státu Si Ťin-pchinga, a to 16. února, těsně před oslavami čínského nového roku.

Na základě jakých podezření?

CEFC China na sebe přivolala pozornost loni v listopadu, připomíná Caixin - poté, co Spojené státy zadržely dva bývalé vysoce postavené vládní funkcionáře z Hongkongu a Senegalu kvůli obviněním ze korupce a praní špinavých peněz. Patricka Ho Čch'-pchinga, hongkongského exministra vnitra, obvinilo americké ministerstvo spravedlnosti z uplácení afrických představitelů ve prospěch byznysových zájmů soukromé čínské společnosti.

Ačkoli Američané tuto čínskou firmu nejmenovali, ve veřejně přístupných záznamech je Ho veden jako šéf nevládního výboru China Energy Fund Committee (CEFC). Výbor CEFC je označován za nadaci soukromé (a v Česku notoricky známé) firmy CEFC China Energy, která ho také plně financuje.  

Caixin zjistil, že čínské úřady si loni v září vyžádaly spolupráci Jie Ťien-minga během vyšetřování Wang San-jüna, někdejšího tajemníka Komunistické strany Číny v severozápadní provincii Kan-su, kterého v červenci 2017 obvinili z korupce. A Wang se mimo jiné zasadil o to, že CEFC koupila šenčenskou společnost Huaxing Chemical Industry, která CEFC posléze vynesla nejméně dvě miliardy jüanů. 

BYZNYS SE STÁTEM

V letech 2011-12 dopadla na CEFC China finanční krize způsobená prasknutím hypoteční bubliny. Od sklonku roku 2012 firma zpřetrhala vazby na řadu svých dluhem zkrušených soukromých partnerů a místo nich začala obchodovat se státními společnostmi - mezi nimi i významnými hráči jako China Huadian Corp., Fujian Energy Group či Huainan Mining Group. Partnerské státní firmy nabízely CEFC půjčky, případně jí garantovaly bankovní úvěry.

Výměnou jim byly obchodní smlouvy přímo s CEFC China nebo s jí spřízněnými subjekty, tvrdí Caixin. Partnerství se státními firmami mělo CEFC pomáhat také k vykazování větších příjmů. Například, píše Caixin, za rok 2016 činila hodnota byznysu CEFC s Huainan Mining 20 miliard jüanů, tedy téměř polovinu celkového příjmu Huainan Mining ve zmíněném roce. Těžařská společnost zjištění Caixin odmítla komentovat.

A není zdaleka jediná, z níž CEFC China profituje. Většinu z mnoha společností, které jsou s CEFC spjaty, řídí obchodní partneři Jie Ťien-minga a operují nezávisle, ale jsou s CEFC China provázány. 

Hlavní orgán společnosti CEFC Shanghai, který má na svědomí zhruba 80 % celkového příjmu společnosti, hlásil mezi lety 2009 a 2016 výdělky v rozmezí 247,3-335 miliard jüanů (cca 813,9 miliardy -1,1 bilionu korun). V červnu 2017 vykázala CEFC Shanghai aktiva v hodnotě 160 miliard jüanů a pasiva 116,7 miliardy. 

Jenže bývalý zástupce firmy prozradil reportérům Ciaxin, že CEFC některé obchodní dohody nadhodnocovala, aby získala bankovní úvěry. Další interní zdroj novinářům sdělil: „Někdy se zásilka zboží skladovala v přístavu a ležela tam přes rok, ale v dokumentaci se mohla objevit i stovka transakcí." 

V listopadu 2016 skončil v rukou protikorupčního orgánu strany Tu Čchuan-č', představitel státní správy přístavů Rizhao Port Group. Tu a další byli vyšetřováni kvůli nezákonnému nakládání s půjčkami a spolupráci se soukromými společnostmi na falšování obchodních dohod. Rizhao Port je obchodním partnerem CEFC China od roku 2013, kdy firmě půjčil 4,3 miliardy jüanů, uvádí Caixin.

Čínské investice? Zatím nula nula nic, nákup Slavie a pivovarů je jen PR, říká ekonomka

Číst článek

Co na to Jie Ťien-ming?

Caixin hlavu CEFC China se svými zjištěními konfrontoval ve velkém rozhovoru loni v dubnu. Jie však veškerá podezření vůči své osobě smetl ze stolu a popřel, že by se dopustil čehokoli špatného. Rázně také odmítl, že by CEFC China kvůli bankovním půjčkám falšovala obchodní dohody s partnery. 

U nás je Jie Ťien-ming známý především jako čestný ekonomický poradce prezidenta Miloše Zemana a také jako člověk, kolem něhož se objevují spekulace o vazbách na čínské zpravodajské služby. Jinak však čtyřicetiletého Jie Ťien-minga halí tajemství - a jako o záhadě o něm píšou dokonce i v jeho domovské pevninské Číně.

Jie se totiž záměrně drží stranou. V rozhovoru pro Caixin uvedl, že se snaží vyhýbat styku s příliš mnoha lidmi, kteří s ním naopak kontakt intenzivně vyhledávají. Je tolik provinčních guvernérů, tolik stranických tajemníků, kteří se se mnou chtějí potkat,“ řekl tehdy. Dokonce i vysoce postavení funkcionáři CEFC tvrdí, že skoro nemají šanci potkat svého šéfa osobně, píše Caixin.

VZHŮRU, CEFC!

CEFC China se prodrala mezi přední hráče ropného (a státem pečlivě kontrolovaného) průmyslu v Číně. Loni si polepšila o sedm míst na žebříčku Fortune Global 500, s příjmem 43,7 miliard dolarů vyskočila na 222. místo.

Ve střední Evropě proslula jako jeden z největších čínských investorů. Od roku 2015 bohatě nakupuje v Česku (Slávie, J&T Finance Group, Živnobanka apod.). Ovšem nikoli bez problémů: jak tento týden informoval Radiožurnál, na řadě nemovitosti CEFC v Česku se v minulých dnech objevila bankovní zástava. Bankovní skupina J&T nemovitosti podle informací Radiožurnálu zablokovala kvůli obří půjčce, kterou si čínská společnosti CEFC v Česku vzala.

Na globální scéně na sebe CEFC strhává pozornost i kvůli vstupu do dalšího průmyslového giganta, ruské Rosněfti. CEFC v ní má získat podíl v hodnotě 9 miliard dolarů: 4 miliardy z vlastního, dalších 5 z bankovních půjček. Vyšetřování Jie Ťien-minga teď vrhlo na už tak komplikovanou transakci další stín.

Jie Ťien-ming pochází z Fu-ťienu a svou CEFC China zvládl za méně než 10 let přetvořit z téměř neznámého obchodníka s palivy na byznysového giganta, který má rozsáhlé majetky nejen v Čínské lidové republice, ale sahá až do Evropy, Afriky, střední Asie a na Blízký východ. 

Nicméně jak konstatuje Caixin, Jie se velmi dobře orientuje také v čínské politice. Jak prohlásil v rozhovoru úro Caixin, CEFC China jedná ve státním zájmu - Jie Ťien-mingovými slovy cílí na službu strategii státu". Ve společnosti hrají roli také výbory komunistické strany a pracuje pro ni řada bývalých vojenských a stranických kádrů. 

Odkud má Jie peníze?

Kudy pan Jie přišel k základnímu kapitálu? Toť otázka. Veřejně dostupné informace jsou totiž podobně skoupé jako informace o samotném Jie Ťien-mingovi.

Webové stránky společnosti uvádějí, že Jie se v roce 1999 přestěhoval do Hongkongu a posléze se vrátil na rodnou pevninu jako investor, připomíná Caixin. Uvádí také, že Jiemu blízké zdroje tvrdí, že Jie Ťien-ming v roce 2002 ve Fu-ťienu založil malou firmu, která obchodoval se dřevěnými výrobky. 

Pozdější záznamy dokládají, že o tři roky později stál Jie u zrodu subjektu Fujian Huaxin (CEFC) Holdings, zaměřeného na finanční služby, a v roce 2009 se zrodila CEFC Shanghai jako obchodník s komoditami. 

Sám Jie Ťien-ming v rozhovoru s Fortune v červenci 2016 sdělil, že se do ropného průmyslu pustil v roce 2006, kdy v něm nakoupil akcie. Ty měly být nabídnuty v aukci jako dřívější majetek podnikatele Laj Čchang-singa, odsouzeného za korupci a organizované pašeráctví. Ovšem o rok později, v dubnu 2017 pro Caixin, mluvil Jie trochu jinak. Řekl totiž, že aukce se nepovedla a že CEFC China dostala licenci od vlády provincie Fu-ťien. 

Magdalena Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme