Čínské lodě prodávají Severní Koreji na moři ropu. Porušují sankce OSN, tvrdí jihokorejský list

Čínské lodě porušují rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která mimo jiné zakazuje prodej ropy přímo na moři z lodě na loď. S obviněním přišel jihokorejský list Čoson Ilbo. A jako důkaz předkládá fotografie z amerických špionážních satelitů. Čína obvinění odmítá.

Peking/Pchjongjang/Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejský vůdce Kim Čong-un | Zdroj: Reuters

Na fotografiích jsou vidět čínské a severokorejské nákladní lodě, mezi kterými se na moři překládá zboží. Podle jihokorejských novinářů je na palubě i ropa a ropné produkty.

Poslední sankce OSN se rovnají válečnému aktu, zní se Severní Koreje

Číst článek

Snímky jsou tak kvalitní, že z nich jsou velmi dobře patrná i jména lodí. Jihokorejský list Čoson Ilbo pak uvedl, že obchod se uskutečnil ve Východočínském moři mezi Čínou a Severní Koreou v zálivu Po-chaj.

Došlo by tak k porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN číslo 2375 ze září letošního roku, která omezuje dodávky ropy do Severní Koreje a zakazuje prodej ropy přímo na moři z lodě na loď.

Spojené státy pak také v listopadu prosadily na sankční seznam OSN dvacítku obchodních lodí KLDR, které patří dohromady šesti severokorejským obchodním společnostem. Nesmějí tak figurovat v žádném obchodu.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing na přímý dotaz novinářů odpověděla, že nemá k celé záležitosti bližší informace. Později dokonce opáčila, že nikdo si zatím nemůže být jistý, zda zmiňované čínské lodě jsou opravdu na sankčním seznamu OSN. Pokud je ale zákon podle ní porušován, Čína viníky potrestá.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme