Kritika prezidenta dostala čínského právníka za mříže. Policie ho zadržela, když vedl dítě do školy

Čínské úřady v pátek zadržely právníka Jü Wen-šenga, který otevřeně kritizoval prezidenta Si Ťin-pchinga. Obhájce lidských práv Jü byl již v pondělí zbaven právní licence a v pátek ho policie zatkla, když odváděl své dítě do školy. Informovala o tom agentura Reuters.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ČÍnský prezident Si Ťin-pching | Zdroj: Reuters

Jü Wen-šeng opakovaně kritizoval vládnoucí čínskou komunistickou stranu za tažení proti právníkům a aktivistům bojujícím za lidská práva. V rámci této kampaně byly v posledních letech zadrženy desítky lidí.

Vymýtíme chudobu na čínském venkově a budeme bojovat proti změnám klimatu, slíbil Si Ťin-pching

Číst článek

V pondělí úřady vzaly Jüovi licenci, což odůvodnily tím, že nepracuje pro žádnou registrovanou firmu. Jü řekl agentuře Reuters, že podle jeho názoru se jedná o odplatu za otevřený dopis, v němž kritizoval „totalitní“ vládu prezidenta Si Ťin-pchinga.

Ve čtvrtek Jü zveřejnil další otevřený dopis, v němž vyzývá ke změnám čínské ústavy, aby byly zajištěny spravedlivější volby, omezena moc armády a smazána preambule zakotvující vůdčí úlohu komunistické strany.

V pátek ráno, když právník vedl své dítě do školy, ho zastavila čtveřice policejních aut, v nichž bylo přes deset policistů. Ti Jü Wen-šenga vzali do vazby, uvedla jeho manželka Sü Jen.

„Nedostala jsem žádný dokument týkající se jeho zadržení a nevím, z jakého zločinu je podezřelý,“ řekla. Právníkova žena rovněž netuší, kde je její manžel zadržován.

Jü Wen-šeng se angažoval v řadě významných, politicky citlivých případů, včetně obhajoby známé právničky Wang Jü po jejím zadržení v létě 2016. V minulosti se rovněž snažil zažalovat čínskou vládu za to, že nevyvíjí dostatečné úsilí při ochraně občanů před znečištěním ovzduší.

V roce 2014 hájil občany, kteří podporovali prodemokratické demonstrace v Hongkgongu, a podle svých slov byl tři měsíce vězněn a mučen.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme