Čína slíbila, že nebude k transplantacím používat orgány popravených

Rozebírání zločinců na náhradní díly má skončit. Čína zopakovala svůj slib, že k transplantacím postupně přestane používat orgány popravených.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komunistická Čína

Komunistická Čína | Foto: Kin Cheung | Zdroj: ČTK

Čínští politici tvrdí, že od příštího roku zavedou civilizovanější systém darování orgánů. Hlavním zdrojem ledvin, jater a dalších nezbytných součástí lidského těla jsou stále popravení zločinci.

Každý, kdo v Číně dostane nový orgán, si může být téměř jistý, že dříve udržoval v chodu organismus některého z mnoha popravených vězňů.

A to bez ohledu na to, že něco takového může odporovat náboženství nebo osobnímu a kulturnímu přesvědčení dárce.

A to bez ohledu na to, že něco takového může odporovat náboženství nebo osobnímu a kulturnímu přesvědčení dárce.

Další častou námitkou mezinárodních skupin na ochranu lidských práv je to, že popravy se provádějí účelově a že se orgány odebírají živým lidem - že se doslova sklízejí.

„Každý den tam kvůli orgánům popravují desítky lidí,“ říká Torsten Trey z lékařské organizace bojující proti nucenému dárcovství.

Už i čínští představitelé dospěli k tomu, že to není udržitelné, a začali pracovat na změně. Přibližně dva roky už čínský Červený kříž zkouší dárcovský systém, který nahradí dosavadní praxi.

Zatím se testuje v 16-ti regionech, od roku 2013 se má změna uplatnit na celém čínském území. Peking ale bude pod velkým tlakem, protože poptávka po orgánech vhodných k transplantaci převyšuje nabídku i teď, kdy se stále ve velkém odebírají trestancům.

Podle čínských sdělovacích prostředků čeká na nový orgán milion tři sta tisíc lidí.

Jitka Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme