Čína soudí manželku vlivného politika Po Si-laje za vraždu britského obchodníka

Bývala významnou právničkou a manželkou ještě nedávno prominentního čínského politika. Teď bude ale Ku Kchaj-laj před soudem čelit obžalobě z vraždy britského obchodníka Neila Heywooda. Dopustila se ale opravdu žena Po Si-laje zločinu? Nebo je celý případ vykonstruovaný tak, aby zničil kdysi oblíbeného politika? Jak tento případ dopadne, zajímá hlavně obyvatele Čchung-Čchingu. Města, které za vlády charizmatického komunisty vzkvétalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donedávna vlivný čínský funkcionář Po Si-laj | Foto: ČTK/AP, Andy Wong | Zdroj: ČTK

„Je to tady daleko od hlavního města, centrálního vedení, a tím pádem i daleko od kontroly,“ upozorňuje zpravodajku Českého rozhlasu Kateřinu Procházkovou mladá novinářka Du, která jí pomáhá rozplést případ místního starosty a jednoho z nejúspěšnějším čínských politiků Po Si-laje. Spolu vyráží i na místo, kde vše začalo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve městě Čchung-čching natáčela asijská zpravodajka ČRo Kateřina Procházková

V jednom tichém a nenápadném hotelu na úpatí hor obestírajících město Čchung-čching byl loni z rukou manželky vysokého politika Po Si-laje otráven britský podnikatel Neil Heywood.

Pravdu o jeho smrti by se pravděpodobně nikdo nikdy nedozvěděl, kdyby šéf zdejší policie nechtěl svého nadřízeného Po Si-laje a jeho ženu Ku Kchaj-laj kompromitovat. Na veřejnost vynesl důkazy o otravě Brita včetně kusu jeho srdce. Drama jako stvořené pro toto idylické místo.

Když se zpravodajka snaží zjistit od hotelového personálu něco o vraždě Brita, všechny servírky tvrdí, že jsou tady nové a o ničem neví.

Donedávna vlivný čínský funkcionář Po Si-laj s manželkou Kaj-Laj na archivním snímku z roku 2007 | Foto: ČTK/AP

Novinářka Du říká, že se tu lidé bojí mluvit: „Po Si laje tady mají lidé rádi. Nerozumíme tomu, co se teď ve straně děje a proč byl Po sesazen. Jistě za tím je ale víc než jen vražda Heywooda. Pro nás je ale důležité, jestli se po jeho odchodu z Čchung-čchingu změní i náš život.“

„Víš, když se nám něco v Číně nelíbí, nemáme moc možností si stěžovat. Nemůžeme v podstatě nic ovlivnit, vybrat si, koho chceme do vlády nebo na radnici. Všechno záleží stejně na straně. Politici si dělají, co chtějí. Zkorumpovaní jsou všichni. Po nebyl jiný, ale alespoň navíc pomáhal lidem a změnil toto město,“ říká Du. Její názor není v tomto městě ojedinělý.

O vraždě, za kterou je Po Si-lajova žena Ku Kchaj-laj souzena, se tady mluví na veřejnosti málo. Většinu obyvatel spíše zajímá růst města a blahobyt než politika, která je jejich životům tak vzdálená.

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme