Čínský velvyslanec ve Francii zpochybnil svrchovanost postsovětských zemí. Snesla se na něj vlna kritiky

Postsovětské státy jako Ukrajina nebo pobaltské země nemají skutečnou oporu v mezinárodním právu, řekl v rozhovoru s televizí LCI čínský velvyslanec ve Francii Lu Ša-jie. Vyjádření přišlo v reakci na dotaz, zda je Krym v jeho očích součástí Ukrajiny. Jeho slova v sobotu vyvolala pobouřené reakce představitelů Ukrajiny i pobaltských států, které avizovaly předvolání čínských diplomatů ve svých zemích.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výbušné tvrzení zástupce Pekingu ve Francii přišlo v pátečním rozhovoru poté, co se odmítl jasně vyjádřit k otázce statusu Krymu, anektovaného Rusy roku 2014.

Když moderátor Darius Rochebin poznamenal, že podle mezinárodního práva poloostrov náleží Ukrajině, čínský diplomat s tímto bodem začal polemizovat.

Silné vazby s Ruskem přesahují spojenectví ze studené války, řekl čínský ministr obrany na návštěvě Moskvy

Číst článek

„Tyto bývalé sovětské státy nemají, jak to říci, efektivní status v mezinárodním právu,“ řekl. „Protože nemáme mezinárodní dohodu konkretizující jejich status svrchovaných zemí,“ pokračoval.

Když se jej pak Rochebin tázal, zda chce skutečně říci, že hranice v Evropě vzešlé z rozpadu Sovětského svazu nepovažuje za „urovnanou“ záležitost, velvyslanec odvětil, že není třeba se o věci dál přít.

Reportér deníku The Wall Street Journal Yaroslav Trofimov v reakci na jeho slova připomenul, že Rusko je součástí dohod o rozpuštění Sovětského svazu z konce roku 1991.„Docela odvážné, v podstatě popírá legálnost rozpuštění SSSR,“ komentoval novinář slova čínského diplomata.

Jiní komentátoři připomněli, že Lu Ša-jie má na kontě řadu kontroverzních vyjádření a loni prohlásil, že obyvatelé Tchaj-wanu budou čelit „převýchově“ v případě přičlenění ostrova k pevninské Číně.

Riziko boje o Tchaj-wan je vysoké. Evropa na Číně urychleně snižuje závislost, poukazuje analytička

Číst článek

„Poznámky čínského velvyslance ve Francii ohledně mezinárodního práva a svrchovanosti států jsou naprosto nepřijatelné. Očekáváme od čínské strany vysvětlení a úplné odvolání tohoto vyjádření,“ reagoval na twitteru šéf lotyšské diplomacie Edgars Rinkévičs.

Později dodal, že si za koordinace s Litvou a Estonskem předvolal chargé d'affaires čínského velvyslanectví v Rize.

Diplomatická roztržka přichází na pozadí obav západních vlád z prohlubování spolupráce mezi Pekingem a Moskvou v době pokračující ruské války proti Ukrajině.

Peking neustále opakuje, že svrchovanost a územní celistvost všech zemí by měla být respektována, Rusko však za loňský vpád do sousední země nijak viditelně nepostihl.

Čínští činitelé se naopak vymezují proti „jednostranným“ protiruským sankcím Západu, naopak ničení ukrajinských měst ruskými silami nekritizují.

„Pokud ještě někdo nemá jasno v tom, proč pobaltské země nedůvěřují Číně, aby ‚zprostředkovala mír na Ukrajině‘, tady máte čínského velvyslance, který tvrdí, že Krym je ruský a hranice našich zemí nemají žádný právní základ,“ uvedl v sobotu litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis, když na twitteru sdílel klip z rozhovoru na LCI.

Jeho estonský protějšek Margus Tsakhna řekl zpravodajskému webu Delfi, že estonská diplomacie si předvolá čínského velvyslance a bude od něj požadovat vysvětlení slov jeho kolegy ve Francii.

Velvyslanec Ukrajiny v Paříži Vadym Omelčenko zase uvedl, že slova Lu Ša-jie jsou v rozporu se stanoviskem Pekingu. „Není zde místo pro nejednoznačnost. Krym je Ukrajina. Sovětské impérium už neexistuje,“ napsal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme