Pracovnice americké diplomacie se přiznala ke spiknutí s Čínou, hrozí jí pět let

Bývalá zaměstnankyně amerického ministerstva zahraničí se přiznala ke spiknutí s čínskými agenty. S odvoláním na ministerstvo spravedlnosti to ve středu uvedla agentura Reuters. Candace Claiborneová byla obviněna ze lhaní vyšetřovatelům a z utajování rozsáhlých kontaktů a darů od čínských agentů výměnou za poskytnutí interních dokumentů ministerstva zahraničí, dodalo ministerstvo spravedlnosti.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americké úřady Claiborneovou z činu poprvé obvinily už v roce 2017, v předvečer summitu mezi americkým a čínským prezidentem (ilustrační foto) | Foto: Mark Schiefelbein | Zdroj: Reuters

Mezi dary byla například hotovost, dovolené v zahraničí, plně vybavený byt či měsíční pravidelná platba pro Claiborneovou a blíže neurčeného blízkého člena její rodiny.

Obviněná na oplátku čínské straně poskytovala kopie dokumentů z ministerstva zahraničí, které se týkaly americké hospodářské politiky ve vztahu k Číně, ekonomických strategií USA či návštěv mezi zástupci obou zemí.

Americké úřady Claiborneovou z činu poprvé obvinily už v roce 2017, vpředvečer summitu mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Hrozí jí až pět let vězení, uvedlo ministerstvo spravedlnosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme