Čína stále odmítá odsoudit Severní Koreu za torpédový útok

V Jižní Koreji skončil třístranný regionální summit. Představitelé Číny, Japonska a hostitelské země jednali hlavně o současném napětí na Korejském poloostrově, k jehož eskalaci došlo po potopení jihokorejského plavidla severokorejským torpédem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihokorejsko-japonsko-čínský summit v Soulu

Jihokorejsko-japonsko-čínský summit v Soulu | Zdroj: ČTK

Snaha přimět Čínu k odsouzení Severní Koreje za tento útok ale ztroskotala. Čínský premiér Wen Ťia-pao sice během třídenní návštěvy Korejské republiky několikrát označil incident za odsouzeníhodný, prstem však na režim Kim Čong-ila neukázal.

Podle východoasijského zpravodaje Českého rozhlasu Roberta Mikoláše to může znamenat jediné: že Čína stále studuje předložené důkazy a není s jejich analýzou hotová, aby se přiklonila na stranu mezinárodního společenství.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky třístranného summitu v Soulu přiblížil v Odpoledním Radiožurnálu zpravodaj ČRo Robert Mikoláš

Soul učinil maximum, aby získal Čínu na svou stranu, jasná je i pozice Japonska, které v pátek uvalilo na Pchjongjang další, finanční sankce.

Bude nové vyšetřování útoku?

Pro Peking je však celá záležitost velmi nepříjemná, nachází se, jak se říká, ve dvojím ohni. Proto zatím vyzývá znepřátelené strany, aby učinily symbolický krok zpět, tedy aby vzájemné provokace, které by mohly vyústit i v ozbrojený konflikt, dále nestupňovaly.

Podle informací jednoho jihokorejského deníku Čína žádá o nové mezinárodní vyšetřování útoku. Čínská strana o to podle listu požádala přímo v OSN. V komisi by měli zasednout zástupci Číny, USA a obou korejských republik, což by mohlo zmírnit současné napětí. Tyto informace ale zatím nikdo nepotvrdil, a to ani neoficiálně.

Pokrok ve vyjednávání o volném obchodu

Hlavním tématem summitu původně měly být ekonomické otázky, konkrétně připravovaná dohoda o volném obchodu, současná eskalace napětí na Korejském poloostrově však tuto otázku zatlačila do pozadí.

O ekonomice se ale nakonec také mluvilo, vyjednávání o volném obchodu je v plném proudu a představitelé všech tří zemí potvrdili, že by do dvou let měly být hotovy všechny potřebné studie, a není tajemstvím, že se vážně hovoří i o společném hospodářském bloku Číny, Korejské republiky a Japonska.

To je dobrá zpráva především pro Soul, jehož ekonomika je závislá na exportu, a proto se podobné dohody snaží uzavírat s co největším možným počtem zemí. Například s EU byla podepsána vloni a nyní čeká na ratifikaci, podobně i se Spojenými státy.

V případě Číny je to složitější, ať už jde o oblast zemědělství a další. Pokrok je přesto viditelný.

V Pchjongjangu stotisícová demonstrace

Severokorejská vláda v neděli v Pchjongjangu uspořádala stotisícovou demonstraci, jejíž účastníci odsuzovali jihokorejského prezidenta I Mjong-baka. Komunističtí organizátoři protestů pak přítomné varovali před možným útokem amerických a jihokorejských jednotek.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme