Čína stupňuje kritiku Západu kvůli útokům na Libyi

Čína kritizuje pokračující útoky západních spojenců na Libyi. Podle stranických a dalších deníků jde o porušení mezinárodního práva. Peking přitom umožnil schválení rezoluce Rady bezpečnosti OSN o vytvoření bezletové zóny nad Libyí, když se spolu s Ruskem minulý týden zdržel hlasování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spojenecké útoky na jednotky libyjského vůdce Muammara Kaddáfího pokračují | Foto: AFP

Vojenský úder na Libyi je po Afghánistánu a Iráku už třetí akcí, kdy některé země podnikly ozbrojený útok proti suverénní zemi, píše stranický list People‘s Daily. Deník v této souvislosti zároveň připomíná utrpení obyvatel Iráku od invaze spojeneckých sil vedených Spojenými státy v roce 2003.

Čína, která z Libye kvůli ozbrojenému konfliktu mezi povstalci a Kaddáfího jednotkami v uplynulých týdnech evakuovala přes 35 tisíc svých občanů, sleduje současný vývoj s obavami.

Polovina dovezené ropy do Číny totiž pochází právě z Blízkého Východu a Severní Afriky. Libyjské vedení také o víkendu oznámilo, že právě Číně a dalším zemím, které s útoky nesouhlasily, nabídne kontrakty na těžbu ropy.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme