‚Projevoval extrémně velikášské politické ambice.‘ Čínští komunisté vyloučili exnáměstka ministra

Čínská vládnoucí komunistická strana v pátek vyloučila ze svých řad bývalého náměstka ministra veřejné bezpečnosti kvůli celé sérii obvinění sahajících od korupce až po chamtivost. Vyloučení ze strany je jedním z kroků, které v podobných případech předcházejí trestnímu stíhání, soudu a obvykle také dlouhým trestům vězení. Informovala o tom v pátek agentura Associated Press.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústřední stranická komise pro kontrolu disciplíny v prohlášení o Sunově vyloučení z Komunistické strany Číny uvedla, že projevoval „extrémně velikášské politické ambice a velmi špatnou morální zásadovost (archivní foto) | Foto: Aly Song | Zdroj: Reuters

Sun Li-ťün byl odvolán ze svého postu v loňském roce poté, co ho policie začala vyšetřovat, a nyní bude následovat obžaloba, popsala Associated Press.

Sun je zatím posledním vysoce postaveným čínským činitelem, který se stal obětí rozsáhlého boje proti korupci, v němž se už více než desítku let angažuje čínský prezident a stranický vůdce Si Ťin-pching. Někteří tyto kroky pokládají za politicky motivované.

Ústřední stranická komise pro kontrolu disciplíny v prohlášení o Sunově vyloučení z Komunistické strany Číny uvedla, že projevoval „extrémně velikášské politické ambice a velmi špatnou morální zásadovost, šířil nepodloženou kritiku stranické politiky a politické zvěsti“.

Vysoký policejní činitel se podle komise také oddával „pověrčivým aktivitám“, prodával oficiální místa, projevoval „nesmírnou hamižnost“, přijímal značné sumy peněz i nemovitosti a vedl „dekadentní životní styl“.

„Okolnosti byly obzvláště vážné, povaha jeho činů velmi zhoubná a dopad extrémně špatný. Proto musí být k jeho případu přistoupeno s krajní vážností,“ dodala komise.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme