Čína uspořádala u Tchaj-wanu námořní cvičení s ostrou střelbou. Bylo to varování pro vládu

Čínské vojenské námořnictvo ve středu uspořádalo v blízkosti Tchaj-wanu manévry s ostrou palbou. Čínská státní média cvičení označila za varování tchajwanským politickým vůdcům, aby nepodnikali kroky směřující k nezávislosti ostrova.

Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přehlídka čínského námořnictva

Přehlídka čínského námořnictva | Foto: Stringer | Zdroj: Reuters

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu ozbrojeným zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Čínský deník dští oheň kvůli americké pochvale Tchaj-wanu, šermuje vojenským zásahem

Číst článek

O plánovaném jednodenním cvičení v Tchajwanském průlivu informoval minulý týden čínský prezident Si Ťin-pching. S oznámením přišel na velkolepé přehlídce čínské námořní flotily, které se v Jihočínském moři zúčastnilo 48 plavidel, 76 helikoptér, stíhaček a bombardérů a více než 10 000 námořníků.

Mluvčí tchajwanského ministerstva obrany ve středu uvedl, že Peking se snaží význam manévrů v Tchajwanském průlivu zveličit, aby vyvolal strach mezi obyvateli Tchaj-wanu. „Čínská komunistická strana se uchyluje k lacinému slovnímu zastrašování a řinčení zbraní v naději, že vyvolá paniku," řekl mluvčí.

Vztahy mezi Pekingem a Tchaj-pejí se zhoršily poté, co byla v roce 2016 zvolena tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. Ta je představitelkou tchajwanské Demokratické pokrokové strany (DPP), jež je tradičně vnímána jako síla prosazující nezávislost Tchaj-wanu na pevninské Číně či minimálně zachování současného stavu.

Minulý měsíc Čínu pobouřil americký zákon posilující vztahy s Tchaj-wanem. Nový zákon umožňuje představitelům USA cestovat na Tchaj-wan a jednat s tamějšími představiteli a naopak. Peking následně vyzval Washington, aby tyto oficiální cesty zastavil a neohrožoval jimi čínsko-americké vztahy.

Čínský prezident Si Ťin-pching při prohlídce námořní flotily | Foto: Stringer | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme