Čína provedla cvičení, které simulovalo útok na Tchaj-wan. Jako varování ostrov vypálil světlice

Čínská letadla a lodě v sobotu ráno uskutečnily cvičení simulující útok na hlavní ostrov Tchaj-wanu. Uvedlo to tchajwanské ministerstvo obrany. Předtím ministerstvo oznámilo, že Tchaj-wan v pátek pozdě večer vypálil světlice, aby varoval sedm bezpilotních letounů, které kroužily nad jeho souostrovím Ťin-men a neidentifikované letadlo nad odlehlým souostrovím Ma-cu.

Tchaj-Pej Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský letoun nad ostrovem Pingtan, který je nejbližším územím Pevninské Číny k ostrovnímu Tchaj-wanu

Čínský letoun nad ostrovem Pingtan, který je nejbližším územím Pevninské Číny k ostrovnímu Tchaj-wanu | Foto: Aly Song | Zdroj: Reuters

Podle ministerstva bylo v Tchajwanském průlivu zjištěno několik skupin čínských letadel. Některá překročila střední linii průlivu, tedy neformální hranici dělící obě strany. Tchajwanská armáda odvysílala varování a použila letecké hlídky, námořní lodě a pobřežní rakety, aby situaci vyřešila.

V případě obou odlehlých souostroví ministerstvo uvedlo, že vojáci v obou oblastech, které leží těsně u pobřeží pevninské Číny, jsou nyní v pohotovosti. Situace kolem Tchaj-wanu se vyostřila poté, co Čína ve čtvrtek v reakci na návštěvu šéfky americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu zahájila v okolí ostrova své historicky největší vojenské cvičení v regionu s ostrou střelbou, při němž několikrát přerušila střední linii Tchajwanského průlivu, a to s loďmi i bojovými letadly.

Čína v pátek také oznámila, že v reakci na návštěvu Pelosiové s USA přestane spolupracovat v klíčových oblastech včetně námořní bezpečnosti, klimatu, imigrační politiky nebo armádní komunikace.

Pelosiová je za posledních 25 let nejvýše postavenou americkou političkou, která navštívila Tchaj-wan. Čína proti tomu protestuje, jelikož návštěvu takto vysoké úrovně vnímá jako symbol nezávislosti Tchaj-wanu.

Čína již dříve varovala, že pokud se Tchaj-wan pokusí vyhlásit nezávislost, nebude váhat použít vojenskou sílu, aby jej dostala pod svoji úplnou kontrolu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme