Čína je připravená udělat vše pro to, aby Tchaj-wan nebyl nezávislý. Nezdráhá se ani použití síly

Peking hodlá udělat vše pro to, aby zabránil Tchaj-wanu získat nezávislost na pevninské Číně. V nejzazším případě by se nezdráhal ani použít sílu, oznámil v pátek člen ústřední vojenské komise Li Čan-šu, který je třetím nejvyšším činitelem vládnoucí Komunistické strany Číny. Informovala o tom agentura AP.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisíce vojáků a stovky vozidel, letadel a raket byly v úterý k vidění v Pekingu při masivní ukázce vojenské síly, kterou Čína uspořádala při příležitosti 70. výročí svého vzniku.

Peking se podle komunistického funkcionáře nezdráhá použít sílu (ilustrační foto). | Foto: Jason Lee | Zdroj: Reuters

„Pokud přijdeme o možnost na mírumilovné znovusjednocení, lidové ozbrojené složky (...) podniknou veškeré nezbytné kroky k důraznému potlačení všech separatistických plánů či akcí,“ sdělil Li na setkání při příležitosti 15letého výročí přijetí zákona, který Čínu opravňuje k vojenskému zásahu proti Tchaj-wanu v případě, že by ostrov podnikl kroky k formálnímu vyhlášení nezávislosti.

Konec principu jedna země, dva systémy? Čínský parlament schválil bezpečnostní zákon pro Hongkong

Číst článek

Tchajwanská vláda v reakci na prohlášení uvedla, že odmítá diktátorský režim a před násilím se neskloní. Výhrůžky Pekingu jsou podle tchajwanského úřadu pro kontinentální Čínu porušením mezinárodního práva.

Ostrov Tchaj-wan považuje Čína za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Páteční diplomatická přestřelka navazuje na čtvrteční prohlášení čínského premiéra Li Kche-čchianga. Ten uvedl, že Čína je rezolutně proti nezávislosti Tchaj-wanu a nesouhlasí s vměšováním jiných zemí do záležitostí týkajících se postavení ostrova.

Jedna země, dva systémy

Čína Tchaj-wanu nabízí existenci v modelu jedna země, dva systémy, který má zaručovat demokratické zřízení a značnou autonomii. Tímto způsobem Peking vládne od roku 1997 v bývalé britské kolonii Hongkongu, kritici ale tvrdí, že Peking svobody na hongkongském území postupně omezuje. Proti omezování svobod ze strany pevninské Číny demonstrovaly loni v hongkongských ulicích statisíce lidí.

Prestiž Číny kvůli pandemii utrpěla. Peking to řeší diplomacií ‚vlčích válečníků‘. Může mu to vyjít?

Číst článek

Kritika ještě zesílila poté, co čínský parlament ve čtvrtek v reakci na protesty schválil přijetí zákona o národní bezpečnosti v Hongkongu, který má umožnit potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování.

Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen dnes vyjádřila podporu Hongkongu návštěvou knihkupectví, které si na Tchaj-wanu otevřel hongkongský disident, jenž ve městě pod čínskou samosprávou prodával texty kritizující čínskou vládu a z Hongkongu musel odejít kvůli hrozbě postihu z Pekingu. „Svobodný Tchaj-wan podporuje svobodu v Hongkongu,“ napsala prezidentka na papírek, který nalepila na jednu z polic v obchodě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme