Čína viní ze špionáže Tchajwance, který působil v Praze. Tchaj-wan označil přiznání jako vynucené

Čína se chystá postavit před soud Tchajwance, kterého bezpečnostní složky v zemi zadržely loni v dubnu a jehož viní ze špionáže. Informoval o tom čínský státní deník Global Times. Muž podle něj působil jako výzkumný pracovník v Praze a ke špionáži se již přiznal. Tchaj-wan označil přiznání za vynucené a Čínu obvinil, že úmyslně poškozuje vzájemné vztahy, informovaly v úterý agentury Reuters a DPA.

Peking/Tchaj-pej Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský státní list napsal, že se Tchajwanec přiznal, že se v Praze „záměrně pokoušel získat pozornost tchajwanských tajných služeb“. (ilustrační snímek) | Zdroj: Reuters

List Global Times informoval o údajném tchajwanském špionovi v obsáhlém materiálu, podle agentury Reuters se muž objevil také v čínské státní televizi. Čcheng Jü-čchin (Cheng Yu-chin), který se narodil v roce 1977, podle čínských médií působil od roku 2004 v Praze, mimo jiné na Univerzitě Karlově. V roce 2015 založil institut s názvem The EU-China Economics & Politics Institute, který podle aktuálních informací na webových stránkách sídlí na pražském Ovocném trhu. Čcheng Jü-čchin je na webu uveden jako ředitel ústavu.

Tchaj-wan podle prezidentky usiluje o smysluplný dialog s Čínou. Situaci považuje dosti napjatou

Číst článek

Čínský státní list napsal, že se Tchajwanec přiznal, že se v Praze „záměrně pokoušel získat pozornost tchajwanských tajných služeb“. To se mu podle Global Times i podařilo. Čcheng se totiž údajně stal tchajwanským agentem s úkolem shromažďovat informace, rekrutovat agenty z řad čínských občanů a především „poškodit diplomatické vztahy Čínské lidové republiky s dalšími zeměmi“ včetně Česka.

Čcheng Jü-čchin, který je údajně členem tchajwanské vládní Demokratické pokrokové strany (DPP), podle čínského státního listu navštívil v letech 2011 až 2013 jako akademický pracovník čtyřikrát pevninskou Čínu. Tchajwanským tajným službám údajně předával informace o lidech, se kterými se v zemi setkal.

18 měsíců ve vazbě

Na počátku roku 2019 Čcheng podle čínského deníku šířil „nepodložené“ informace o tom, že Číňané žijící v Česku jsou „čínští špioni“. Údajnému tchajwanskému špiónovi se podle Global Times podařilo také infiltrovat čínské diplomatické kruhy v Česku a shromažďoval o jejich členech informace.

V Hongkongu stane před soudem první člověk obviněný na základě zákona o národní bezpečnosti

Číst článek

Čínské úřady zadržely Čchenga podle Global Timesa v dubnu 2019 v pevninské Číně kvůli podezření ze špionáže. Po 18 měsících ve vazbě má nyní stanout před soudem.

V přiznání, které bylo ale podle tchajwanských úřadů vynucené, Čcheng uvedl, že v Praze založil institut, aby mohl „navštěvovat mezinárodní konference, a sbírat tak více zpravodajských dat“. Dále řekl, že si je vědom, že to, co udělal, pevninskou Čínu „poškodilo“.

Podle agentury Reuters Tchajwancovo přiznání vysílala v pondělí pozdě večer čínská státní televize. Už v neděli podle ní přenášela přiznání jiného údajného tchajwanského špiona, který se měl zapojit do protestů v Hongkongu.

Podle agentury DPA se proti zprávě čínských médií o údajném špiónovi působícím v Praze Tchaj-wan ostře ohradil. Čchengovo přiznání označil za vynucené. Čína se podle Tchaj-peje úmyslně snaží poškodit vzájemné vztahy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme