Čína chce mírové sjednocení s Tchaj-wanem, ve hře jsou ale všechna potřebná opatření, tvrdí ministr

Čína se bude nadále snažit o „mírové sjednocení“ s Tchaj-wanem, ale zároveň si ponechá možnost přijmout „všechna potřebná opatření“. Na tiskové konferenci během každoročního zasedání čínského parlamentu to v úterý prohlásil zdejší ministr zahraničí Čchin Kang. Vyřešení otázky Tchaj-wanu je podle něj jen na čínském lidu a žádná jiná země nemá právo do toho zasahovat.

Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v Tchaj-peji procházejí kolem tchajwanské vlajky

Lidé v Tchaj-peji procházejí kolem tchajwanské vlajky | Foto: Ann Wang | Zdroj: Reuters

Konkrétně Čchin zmínil Spojené státy. Tchaj-wan, jehož bezpečnost USA garantují, je podle něj červenou linií, kterou Washington nesmí překročit.

Komunistická Čína ostrov s demokratickou vládou považuje za svoji provincii a usiluje o sjednocení s ním. Varuje také, že pokud Tchaj-wan vyhlásí nezávislost, vojensky proti němu zasáhne. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle.

KLDR obvinila USA, že zvýšily napětí na poloostrově. Sestra Kim Čong-una varovala před sestřelením raket

Číst článek

Velmi kriticky pravidelně Peking reaguje na to, když se některý z představitelů západních zemí setká s tchajwanskými politiky. Loni v srpnu ostrov navštívila tehdejší předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, na což Čína reagovala obřím vojenským cvičením včetně ostrých střeleb ve vodách a ve vzdušném prostoru obklopujícím Tchaj-wan.

V příštích týdnech se mají setkat nový předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy a tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen. Jejich schůzka se podle médií zřejmě uskuteční ve Spojených státech.

Tchajwanská vláda v březnu Pekingu vzkázala, že by měl respektovat odhodlání tchajwanského lidu týkající se jeho suverenity, demokracie a svobody. V úterý zdejší ministr obrany Čchiou Kchuo-čcheng uvedl, že jeho země nedovolí opakované provokace ze strany Číny. I když věří, že se tak nestane, je podle něj tchajwanská armáda připravena bojovat, pokud to bude nutné.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme