Čína narušila vzdušný prostor Tchaj-wanu. Ten označil její vojenské aktivity za ‚vysoce provokativní‘

Čínská letadla a válečné lodě v pátek ráno překročily linii, která dělí průliv mezi Tchaj-wanem a pevninskou Čínou. Oznámilo to podle agentury Reuters tchajwanské ministerstvo obrany, počet plavidel a letounů neupřesnilo. Vojenské aktivity Pekingu zároveň označilo jako „vysoce provokativní“. Resort obrany dále uvedl, že tchajwanská armáda vyslala letadla, lodě a rozmístila pozemní raketové systémy, aby situaci monitorovaly.

Tento článek je více než rok starý.

Tchaj-pej (Aktualizováno: 8:40 5. 8. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínská zpravodajská stanice vysílá záběry z vojenského cvičení v okolí Tchaj-wanu

Čínská zpravodajská stanice vysílá záběry z vojenského cvičení v okolí Tchaj-wanu | Foto: Tingshu Wang | Zdroj: Reuters

Střední linie, která dělí Tchajwanský průliv, je podle nepsaných pravidel dělicí čárou mezi námořním a vzdušným prostorem Číny a Tchaj-wanu. Peking vyslal bojová letadla přes tuto linii podle Tchaj-peje už v předchozích dnech.

Tchajwanci se považují za Číňany, ale chtějí být součástí demokratické země, vysvětluje geograf

Číst článek

Situace mezi Čínou a Tchaj-wanem se vyhrotila po úterní návštěvě předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové v Tchaj-peji. Peking návštěvu ostře odsoudil a zanedlouho zahájil vojenské cvičení s ostrou střelbou v blízkosti ostrova.

Do vod kolem Tchaj-wanu Čína při manévrech vypálila 11 balistických raket, pět z nich přitom dopadlo do japonské výlučné ekonomické zóny.

Čína demokratický Tchaj-wan navzdory jeho nezávislému postavení považuje za vzbouřeneckou provincii a součást svého území. Cestu Pelosiové proto vnímá jako provokaci a snahu Tchaj-peje o utvrzení samostatnosti.

Pelosiová v pátek v Tokiu prohlásila, že její cesta nebyla zaměřena na změnu statu quo na Tchaj-wanu nebo v regionu. Zároveň řekla, že Spojené státy nedovolí Pekingu, aby Tchaj-wan izoloval tím, že bude bránit americkým představitelům v cestování na tento ostrov.

Tchajwanci jsou na takovéto chování zvyklí, říká sinoložka o čínských hrozbách a návštěvě Pelosiové

Číst článek

Reakce Spojených států

Spojené státy chtějí situaci po „nehorázně provokativní“ reakci Pekingu na návštěvu šéfky Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové uklidnit. Na ministerském zasedání Sdružení zemí jihovýchodní Asie to podle nejmenovaného zdroje agentury Reuters řekl šéf americké diplomacie Antony Blinken.

Podle AP se v pátek Blinken setkal i s protějšky z Ruska a Číny.

Blinken v pátek Čínu obvinil, že se snaží zastrašit nejen Tchaj-wan, ale i jeho sousedy, píše s odvoláním na „západního činitele“ Reuters. Washington podle ministra zahraničí nadále stojí za svými partnery a spojenci. Mezi ty lze řadit i Tchaj-wan, byť s ním Spojené státy nemají formální diplomatické vztahy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme