Dalajlama řekl, že jeho nástupce bude nalezen v Indii. Varoval před výběrem ‚pro politické účely‘

Tibetský duchovní vůdce dalajlama prohlásil, že po jeho smrti by mohl být jeho nástupce nalezen v Indii. V indickém exilu dalajlama žije od neúspěšného tibetského povstání proti čínské nadvládě již 60 let. Nositel Nobelovy ceny za mír z roku 1989 také v pondělním rozhovoru s agenturou Reuters varoval, že jakýkoli jiný nástupce jmenovaný Čínou nebude respektován.

Tento článek je více než rok starý.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dalajláma je považován za duchovního otce Tibeťanů.

Dalajláma je považován za duchovního otce Tibeťanů. | Zdroj: Reuters

Dalajlamu po staletí vybírali tibetští mnichové, kteří pátrali po reinkarnacích zemřelých duchovních vůdců. Podle současných čínských nařízení však musí Peking každého nového náboženského představitele úředně potvrdit.

Čtrnáctý dalajlama Tändzin Gjamccho již dříve vyslovil přesvědčení, že nebude v Číně znovuzrozen, pokud nebude Tibet svobodný. Později uvedl, že už by žádného nástupce mít neměl a že po téměř pěti stoletích je čas s tradicí skončit.

Přes 90 000 mrtvých a masivní útěky do exilu. Před šedesáti lety v Tibetu začalo protičínské povstání

Číst článek

Současně zdůraznil, že nikdo, včetně čínských úřadů, nemá právo vybrat jeho nástupce „pro politické účely“. Peking naopak už dřív dalajlamu varoval, že nemá právo opustit tradici reinkarnace.

Nástupci mohou být dva

„Čína považuje reinkarnaci dalajlamy za velmi důležitou. Starají se o příštího dalajlamu víc než o mě,“ podotkl v rozhovoru s agenturou Reuters v indické Dharamsále vůdce tibetského buddhismu. „Pokud v budoucnu uvidíte dva dalajlamy, jednoho odsud, ze svobodné země, a jednoho vybraného Číňany, pak nikdo nebude tomu (vybranému Čínou) důvěřovat, nikdo ho nebude respektovat,“ dodal.

Role dalajlamy po smrti Tändzina Gjamccha, včetně toho, zda tuto instituci nadále zachovat, by mohla být předmětem diskuse na letošním setkání tibetských buddhistů v Indii, napsala agentura Reuters.

Tibetský exilový premiér: Jakýkoliv pokus o protest je rychle umlčen, lidé jsou vězněni a mučeni

Číst článek

„Pokud bude většina (tibetského lidu) skutečně chtít tuto instituci zachovat, pak zůstane. Pak také přijde na řadu otázka reinkarnace a nástupu patnáctého dalajlamy,“ prohlásil dalajlama.

Jestliže bude nalezen, pak nadále nebude mít politickou funkci, dodal tibetský duchovní vůdce, který se vzdal svých politických povinností v roce 2011 ve prospěch demokratického systému pro exilové Tibeťany.

Čínská vláda považuje dalajlamu za nebezpečného separatistu a vládne Tibetu tvrdou rukou od obsazení tibetského území v roce 1950. Dalajlama, který od neúspěšného tibetského povstání proti čínské nadvládě z roku 1959 pobývá v exilu v Indii, opakuje, že chce pouze větší autonomii pro Tibet a skutečné náboženské, politické a kulturní svobody.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme