Čína trestá snahy o systém s více politickými stranami

Čína potrestala známého disidenta za organizování sjezdu zakázané politické strany ke třinácti letům odnětí svobody. Čínské úřady tak stupňují tlak proti aktivistům a disidentům krátce před 60. výročím nástupu komunistů k moci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peking | Foto: Robert Mikoláš

Sedmapadesátiletý Sie Čchang-fa byl soudem v provincii Chu-nan uznán vinným z rozvracení státní moci. Člen Čínské demokratické strany, která vznikla v roce 1998, svou vinu odmítá a odvolává se na ústavu povolující více politických stran.

Ve skutečnosti ale vládnoucí komunisté umožňují existenci jen několika menších uskupení, která pro ně neznamenají žádné nebezpečí.

Po vzniku Demokratické strany založené aktivisty a bývalými studenty, kteří se účastnili protestů na náměstí Ťien-an-men v roce 1989, přijala ústřední vláda zákon umožňující odsoudit každého, kdo publikuje tiskoviny, nahrávky a další materiál obsahující sebemenší zmínku o změně režimu, na doživotí.

Robert Mikoláš, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme