Čína tvrdě zasáhla proti podvodům při zkouškách na vysoké školy. Švindlují studenti i jejich rodiče

Nejlidnatější zemí světa v posledních dvou dnech doslova hýbou přijímací zkoušky na vysoké školy. Školy hlídají soukromé bezpečnostní agentury i státní policie. Nejde jen o ochranu studentů, některá opatření jsou namířena přímo proti nim.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peking však dělá vše pro to, aby své emigranty použil pro své kampaně politické propagandy. Ilustrační foto

Peking však dělá vše pro to, aby své emigranty použil pro své kampaně politické propagandy. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka RGBStock

Ne všichni studenti totiž přichází na patrně nejdůležitější zkoušku svého života s čistými úmysly. Své znalosti mají prokázat v matematice, čínštině, jednom cizím jazyku a v jednom doplňkovém předmětu, který odpovídá tomu, na jakou školu se studenti hlásí.

Stále více mladých Číňanů se ale u zkoušek zvaných Gao Kao pokouší o podvod. Dříve se používaly například miniaturní mikrofony zabudované do tužek a propisek. Ve spojení tak byli studenti u zkoušek se svými přáteli, kteří jim na dálku diktovali správné odpovědi. Kvůli tomu zavedly školy nejen bezpečnostní rámy, ale nad některými školami po dobu zkoušek létají drony a hlídají jakýkoliv podezřelý signál.

Známy jsou také případy, kdy se rodina pokusila uplatit učitele, aby získala přístup k testovým otázkám. Letošní přísná bezpečností opatření pak někteří rodiče označili přímo za „ponižování svých dětí“. Podle čínských zákonů přitom může být zvláště závažný podvod potrestán až sedmiletým vězením.

Čínský důraz na vzdělání

Letos je ke zkouškám Gao Kao zapsáno téměř 9,4 milionu studentů po celé Číně. Číslo je to ale o něco menší než v loňském nebo předloňském roce. Stále více rodičů totiž, pokud na to mají peníze, přednostně posílá své děti na prestižní školy do zahraničí, zejména v Evropě a Spojených státech.

Tlak na studenty je přitom u zkoušek extrémní. Všechny asijské kultury přikládají vzdělání už po staletí mimořádný význam a odkazují se přitom na dva a půl tisíce let staré konfuciánské učence, podle kterých získá dobrou práci a velké peníze jen ten, kdo má kvalitní vzdělání. Většina čínských dětí jsou navíc jedináčci, od kterých se očekává úspěch, postup na dobrou univerzitu i skvělá kariéra.

Čínským dětem se z přemíry studijních povinností kazí zrak

Číst článek

Kolem zkoušek na vysoké školy se tak v Číně točí velké peníze. Někteří rodiče například najímají pro své děti pokoje v luxusních hotelech ve velkých městech, kde mají neomezený internet a dostatek knih a publikací.

Někdy jim i najímají jakési opatrovníky, kteří se jim starají o jídlo, perou jim a často jim také pomáhají s učením. Například v Šanghaji platí bohaté rodiny takovým opatrovníkům v přepočtu až 1200 korun za hodinu. A není neobvyklé, že kompletní příprava potomka na přijímací zkoušky přijde rodiče na téměř půl milionu korun.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme