Čína údajně zmařila útok proti účastníkům olympijských her

Plány podle Pekingu připravovali ujgurští separatisté z autonomní oblasti Sin-ťiang a jejich cílem měli být i zahraniční novináři. Od začátku roku jde už o druhý případ, kdy Čína oznámila odhalení atentátu na 29. Letní olympijské hry v Pekingu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

symbol olympijských her v Pekingu | Foto: AFP

Ministerstvo veřejné bezpečnosti ústy svého mluvčího prohlásilo, že separatisté plánovali únos olympioniků, novinářů i návštěvníků her. Přípravu atentátu však čínské bezpečnostní síly odhalily a v rozmezí od 26.března do 6.dubna zatkly 35 osob. Podobný úspěch Čína oznámila na konci ledna, kdy prý zmařila útok teroristů Muslimského svazu svobodného Turkestánu.

Podle Pekingu byl také odhalen pokus o atentát na letadlo čínských aerolinií mířící z Urumči do Pekingu. Kvůli hrozbě teroristických útoků chce Čína vynaložit na bezpečnostní opatření 1,5 miliardy dolarů.

Protičínské protesty provázely pochodeň v San Franciscu

Zmatek, ale žádné násilnosti - tak se dá popsat putování olympijské pochodně po kalifornském San Franciscu. Přísná bezpečnostní opatření sice předešla vážným srážkám mezi protičínskými demonstranty, ale zároveň poznamenala důstojnost obřadu.

Aktivisté se snažili dostat k pochodni, ale policisté jim v tom zabránili zátarasy, početnou přítomností a především změnami v režii obřadu. Trasu, kterou měla pochodeň v San Franciscu radikálně změnili a ještě jednou zkrátili.

Demonstrantům tak nedali šanci zopakovat scény z Paříže a Londýna . Současně ale znemožnili tisícům pokojných diváků, aby spatřili olympijskou pochodeň na vlastní oči.

Asi 30 buddhistických mnichů zase včera narušilo čínskou vládou zorganizovanou cestu novinářů v provincii Kan-su. Jde o druhou výpravu vybraných reportérů. do oblastí obývaných Tibeťany .

Šéf české diplomacie pro bojkot zahájení LOH

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se v Paříži vyslovil pro politický bojkot zahájení olympijských her v Pekingu a pro přijetí tibetského duchovního vůdce dalajlamy Evropskou unií na nejvyšší úrovni. Řekl to Českému rozhlasu a ČTK po jednání se svým francouzským kolegou Bernardem Kouchnerem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Karel Schwarzenberg: Poučit se ze zneužití olympijské myšlenky

K Tibetu se dnes vyjádří i Evropský parlament, měl by hlasovat o rezoluci k posledním událostem v této provincii. Společný návrh rezoluce předkládá několik politických klubů europarlamentu. Předpokládá se, že europoslanci rezoluci schválí.

Peking: Zneužít olympiádu chce dalajláma

Čína v reakci na požadavky zahájit jednání s dalajlámou tvrdí, že ke kontaktům mezi oběma stranami dochází už šest let, kvůli dalajlámovi prý však bez výsledků. Guvernér Tibetu pak všechny dosavadní výzvy učiněné po potlačení protičínských protestů označil za lži. Peking přitom k dialogu s nejvyšším tibetským duchovním vyzval i australský premiér Kevin Ruud, který dnes bude jednat se svým čínským protějškem Wen Ťia-paem.

Šéf Tibetu, Čampa Puncog zveřejnil všechna dalajlámova prohlášení a vedle nich rozbory údajně potvrzující, že nejvyšší tibetský duchovní lže. Pravdou není podle čínských představitelů ani to, že v Tibetu dochází ke kulturní genocidě stejně jako podpora míru a nenásilí. Dalajlámu také viní z toho, že olympiádu chce zneužít ve svůj prospěch.

Peking také zveřejnil seznam šesti jednání se zástupci tibetského duchovního, ke kterým došlo od roku 2002. Za posledních téměř 30 let se pak uskutečnilo celkem 20 kontaktů s dalajlámovými vyslanci, mezi nimiž byli jeho bratři, sestry a další příbuzní. Měli možnost navštívit jak Tibet, tak i nejvyspělejší oblasti země, rozhovory ale vždy ztroskotaly, protože dalajláma se prý odmítá vzdát myšlenky na odtržení Tibetu.

Měli by se vrcholní politici zúčastnit zahájení LOH v Pekingu? Hlasujete v naší anketě!

Milan Kopp, Robert Mikoláš, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme