Čína se pokusila popřít potlačování obyvatel v Sin-ťiangu. Twitter zablokoval tisíce státních účtů

Twitter zablokoval tisíce čínských státních účtů, které se snažily popřít důkazy o porušování lidských práv v čínské oblasti Sin-ťiang. Operace využívala falešné účty Ujgurů, na kterých místní obyvatelé mluvili o svých spokojených životech, k šíření státní propagandy. Informoval o tom server The Guardian

Tento článek je více než rok starý.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Masivní porušování lidských práv a svobod v čínské provincii Sin-ťiang, kde žije etnická a náboženská menšina Ujgurů, sleduje světové společenství už od roku 2017

Masivní porušování lidských práv a svobod v čínské provincii Sin-ťiang, kde žije etnická a náboženská menšina Ujgurů, sleduje světové společenství už od roku 2017 | Zdroj: Profimedia

Experti z Australského institutu strategické politiky (ASPI) nazvali čínskou operaci jako „trapně“ produkovanou propagandu. Jejím cílem byla snaha zakrýt důkazy o dlouhotrvajícím útlaku obyvatel Sin-ťiangu, který zahrnuje hromadné internace, programy převýchovy, nucené práce a sterilizace.

Výměna na postu ředitele Twitteru: zakladatel sociální sítě a dosavadní šéf Dorsey odstoupil

Číst článek

Twitter dohromady zablokoval 2 160 účtů, ze kterých se podařilo zachytit více jak 30 tisíc tweetů, které vyvracely důkazy o potlačování jako lži pod štítkem #StopXinjiangRumours (v překladu „Přestaňte šířit fámy o Sin-ťiangu“). Účty se vydávali za Ujgury a cílily na politiky z jiných zemí.

Když ASPI zanalyzoval data o těchto profilech, tak zjistil, že většina profilů je napojených na pornografii, korejskou mýdlovou operu a účty a obsah označené jako spam. „Nejspíš to je kvůli tomu, že nad těmito účty někdo získal kontrolu a přenastavil je pro svůj účel,“ říká pro The Guardian analytik ASPI Fergus Ryan.

Podle ASPI mělo 97 procent identifikovaných účtů méně než 5 sledujících a 73 procent těchto účtů nemělo žádné sledující. 98 procent tweetů nemělo žádné lajky ani retweety, ale zbytek posílili čínští diplomaté a státní úředníci, čímž obsah nadále šířili a dodávali mu tím legitimnost.

Provozovatel Facebooku zablokoval účty některých uživatelů, vedli zastrašovací kampaň proti očkování

Číst článek

Důvod k obavám

Propaganda, která z operace vznikla byla tedy často lehce odhalitelná, ale i o tak to byl podle ASPI důvod k obavám. „Cílem nejsou lidé, kteří jsou skeptičtí vůči čínské vládě, ale lidé, kteří věří čínským státním médiím a jsou skeptičtí vůči západním komerčním médiím,“ říká výzkumník ASPI Albert Zhang. „Jedná se o propagandu líbivou pro základnu,“ dodává.

ASPI ve zprávě, kterou k problému vydal zmiňuje, že se jedná o propagandu, která reflektuje pravděpodobný budoucí směr informačních operací ze strany Čínské komunistické strany.

Sociální síť twitter je v Číně zablokovaná, ale i tak ho čínští politici stále využívají k řízení účtů v jiných zemích a v zámoří.

Šimon Vítek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme