‚Politicky motivovaná událost.‘ Čína vyzvala státy OSN, aby se neúčastnily summitu o útisku Ujgurů

Čína vyzvala členské státy OSN, aby se nezúčastnily virtuálního setkání o perzekuci Ujgurů a dalších menšin v autonomní oblasti Sin-ťiang, které na příští týden plánují Spojené státy, Německo a Británie. Podle agentury Reuters to čínská mise při OSN uvedla v dopise dalším členským zemím.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ujgurové v čínském městě Kašgar (archivní foto) | Zdroj: Reuters

„Je to politicky motivovaná událost,“ píše se podle Reuters ve vzkazu s čtvrtečním datem. „Žádáme vaši misi, aby se této protičínské akce neúčastnila,“ pokračuje text.

Čína oplácí Británii sankce kvůli Ujgurům. Odveta za ‚lži a dezinformace‘ se týká organizací i jednotlivců

Číst článek

Čína tvrdí, že pořadatelé akce, mezi nimiž je několik dalších evropských států a Austrálie a Kanada, využívají „otázky lidských práv jako politický nástroj k zasahování do vnitřních záležitostí Číny, například Sin-ťiangu“ s cílem rozdělovat a narušit čínský rozvoj.

„Jsou posedlí provokováním ke konfrontaci,“ uvádí podle Reuters čínská mise při OSN, přičemž varuje, že "provokativní událost může pouze vést k další konfrontaci".

Čínská mise při OSN na žádost Reuters o komentář nereagovala.

Virtuální summit

Zástupci USA, Německa a Británie příští středu promluví na virtuálním setkání OSN spolu s ředitelem lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) Kennethem Rothem a šéfkou Amnesty International Agnes Callamardovou.

‚Chce zničit rozvoj čínských podniků‘. Čína se obrací proti firmě H&M kvůli kritice zacházení s Ujgury

Číst článek

Cílem akce je „diskutovat o tom, jak mohou systém OSN, členské státy a občanská společnost podporovat a prosazovat lidská práva členů etnických turkických komunit v Sin-ťiangu,” uvádí se v pozvánce.

Západní země a organizace na ochranu práv viní čínské úřady v Sin-ťiangu ze zadržování a mučení Ujgurů v internačních táborech. Podle USA jde o genocidu. V lednu Washington zakázal dovoz bavlny a výrobků rajčat ze Sin-ťiangu kvůli podezřením ohledně nucených prací.

Čína dlouhodobě kritiku své politiky vůči Ujgurům odmítá. Podle Pekingu je účast v táborech dobrovolná a koná se tam rekvalifikace Ujgurů a boj proti radikální islámu.

„Peking se mnoho let snaží šikanou přimět vlády k mlčení. Tato strategie ale naprosto selhala, protože čím dál více států vyjadřuje hrůzu a odpor vůči čínským zločinům proti Ujgurům a dalším turkickým muslimům,“ uvedl Louis Charbonneau z HRW.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme