Snažíme se uvést do civilizovaného světa zbídačené lidi, hájí Čína výchovné tábory pro Ujgury

Čínské úřady považují internaci menšinových muslimských Ujgurů v převýchovných táborech za snahu uvést do „moderního, civilizovaného“ světa zbídačené lidi, kteří snadno sejdou ze správné cesty. V úterý o tom napsala agentura AP s tím, že analytici poukazují na to, že podobné výrazy v minulosti používali kolonizátoři.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ujgurové v čínském městě Kašgar (archivní foto)

Ujgurové v čínském městě Kašgar (archivní foto) | Zdroj: Reuters

Regionální vláda v autonomní oblasti Sin-ťiang na západě Číny před několika dny uzákonila takzvaná střediska odborného vzdělávání, kam jsou na politickou převýchovu posíláni tamní Ujgurové. Úřady tak chtějí bojovat proti šíření podle nich extremistické ideologie.

Svědectví muslimů o převýchově v Sin-ťiangu: ‚Bůh neexistuje. Věřím v Komunistickou stranu Číny‘

Číst článek

Výbor OSN pro odstranění rasové diskriminace a nevládní organizace upozorňují, že je v takových zařízeních v Sin-ťiangu drženo asi milion Ujgurů, Kazachů a příslušníků dalších menšin. Nemají šanci na základní právní ochranu, jako je šance obstarat si právníka.

Předseda vlády oblasti Sin-ťiang Šohrat Zakir v úterní zprávě agentury Nová Čína uvedl, že v táborech je vyučována mandarínská čínština, čínské dějiny a zákony. Účastníci kurzů dostávají možnost „se zamyslet nad svými chybami a jasně si uvědomit principy a škodlivost terorismu a náboženského extremismu“. Lidé, kteří tato školení absolvují, jsou údajně vděční za to, že mohli změnit své dosavadní způsoby a učinit své životy pestřejšími.

BBC podotkla, že v rozhovoru pro agenturu Nová Čína Zakir nezmínil, zda příslušníci menšin jsou v centrech dobrovolně. Naznačil ale, že v nich přebývají delší dobu. Řekl, že v jídelnách se podává „výživné jídlo zdarma“, že „noclehárny jsou plně vybaveny“ a že se pravidelně konají soutěže a sportovní akce.

Ochránci lidských práv tvrdí, že muslimové jsou v těchto táborech drženi na neurčitou dobu za prohřešky jako odmítnutí poskytnout vzorek DNA, užívání menšinového jazyka nebo hádky s úředníky.

‚Díky straně! Díky vlasti!‘

Podle etnických Ujgurů a Kazachů, jež oslovila agentura AP, mohou skončit v detenčním zařízení za pravidelné modlitby, sledování zahraničních internetových stránek nebo za telefonování s příbuznými v zahraničí.

Čína staví devět krematorií pro půl milionu vězňů. Selhali jsme, děsí se autor Jatek

Číst článek

Lidé, kteří těmito tábory prošli, tvrdí, že v nich byli nuceni odsoudit islám a slíbit věrnost čínské komunistické straně. Centra podle nich střeží ozbrojené stráže. Před jídlem museli provolávat hesla jako „Díky straně! Díky vlasti“. Jistý občan Kazachstánu původem ze Sin-ťiangu uvedl, že na noc byl s osmi dalšími internovanými zamčený v místnosti, kde se dělili o postele a nuznou toaletu. Možnost se vykoupat prý byla vzácností.

James Leibold, odborník na čínskou politiku vůči menšinám z La Trobeovy univerzity v australském Melbourne uvedl, že Peking dlouhodobě nahlíží na etnické menšiny jako na zaostalé. „Jsou pověrčiví, odchylují se od normy, jsou potenciálně nebezpeční,“ přiblížil agentuře AP názor čínských úřadů na příslušníky menšin. „Úlohou stranického státu je přenést je do světla civilizace, změnit je,“ dodal.

Ujgurové jsou turkické etnikum žijící hlavně v provincii Sin-ťiang. Tvoří asi 45 procent tamní populace a pociťují kulturní blízkost k jiným středoasijským národům. V posledních desetiletích se do této části Číny nastěhoval velký počet Chanů (Číňanů) a Ujgurové se obávají, že jejich kultura i možnosti obživy jsou v ohrožení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme