Čína kvůli návštěvě Pelosiové na Tchaj-wanu přestane jednat s USA o klimatu, migraci a dalších tématech

Čína kvůli návštěvě šéfky americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu ukončí spolupráci se Spojenými státy v řadě oblastí, včetně klimatu. Oznámilo to čínské ministerstvo zahraničí. Úřad již dříve oznámil, že uvalí sankce na Pelosiovou a její nejbližší rodinu.

Tento článek je více než rok starý.

Peking (Aktualizováno: 14:25 5. 8. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedkyně americké sněmovny Nancy Pelosiová se svou delegací dorazila v úterý na Tchaj-wan. Ostrovu vyjádřila podporu před Čínou, která ostrovní stát bere jako svou rebelující provincii. Čína v reakci na návštěvu ohlásila proti Tchaj-wanu sankce a spustila kolem ostrovních hranic vojenská cvičení. Pelosiová navštívila tchajwanský parlament nebo prezidentku Cchaj Jing-wen.

Předsedkyně americké sněmovny Nancy Pelosiová ostrovu vyjádřila podporu před Čínou, která v reakci na návštěvu ohlásila proti Tchaj-wanu sankce a spustila kolem ostrovních hranic vojenská cvičení | Foto: Taiwan Ministry of Foreign Affairs | Zdroj: Reuters

Čína pozastaví vzájemná jednání o klimatu, dialog mezi vojenskými představiteli USA a Číny, přeshraniční spolupráci týkající se kriminality, jednání o námořní bezpečnosti a vztahy v oblasti imigrační a protidrogové politiky.

Zároveň se Čína rozhodla uvalit sankce na předsedkyni americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou a její nejbližší rodinu v reakci na její návštěvu Tchaj-wanu, kterou Peking označil za „zlomyslné“ a „provokativní“ jednání.

Tchajwanci se považují za Číňany, ale chtějí být součástí demokratické země, vysvětluje geograf

Číst článek

Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na čínské ministerstvo zahraničí. Podobu postihu podle ní úřad neupřesnil.

Pelosiová přiletěla na Tchaj-wan v úterý. Čínské ministerstvo zahraničí po jejím příletu na ostrov vydalo prohlášení, v němž návštěvu ostře odsoudilo.

Čína vzápětí oznámila, že zahájí námořní a letecké cvičení ve vzdušném prostoru severně, jihozápadně a jihovýchodně od Tchaj-wanu.

„Navzdory odporu a vážným obavám Číny Pelosiová trvala na návštěvě Tchaj-wanu, čímž vážně zasáhla do vnitřních záležitostí Číny, podkopala její suverenitu a územní celistvost, pošlapala politiku jedné Číny a ohrozila mír a stabilitu v Tchajwanském průlivu,“ uvedl mluvčí ministerstva v prohlášení.

Cesta Pelosiové po Asii

Pelosiová se stala nejvýše postaveným představitelem Spojených států, který navštívil Tchaj-wan za posledních 25 let. Peking považuje demokratický Tchaj-wan za vzbouřeneckou provincii a za legitimní součást svého území.

Podle oficiální politiky „jedné Číny“ na ostrově neexistuje samostatná politická entita a Peking se staví proti tomu, aby ostrov vedl vlastní jednání se zahraničními vládami.

Čína narušila vzdušný prostor Tchaj-wanu. Ten označil její vojenské aktivity za ‚vysoce provokativní‘

Číst článek

Tchaj-wan od roku 1949 funguje de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v pevninské Číně pokračuje režim jedné strany.

Ve středu navštívila Pelosiová tchajwanský zákonodárný sbor. Při svém vystoupení uvedla, že by chtěla rozšířit s Tchaj-wanem spolupráci na parlamentní úrovni.

Později se rovněž sešla a prezidentkou Cchaj Jing-wen, která jí poděkovala za pevnou podporu.

Poté odletěla do Jižní Koreje. Návštěva Pelosiové v Tchaj-peji vyvolala nejen v okolních zemích silné reakce. Evropská unie vyzvala k vyřešení napětí prostřednictvím dialogu, přeje si také udržení otevřené komunikace s Čínou, aby se předešlo chybným odhadům situace.

Severní Korea, blízký spojenec Číny, návštěvu Pelosiové odsoudila a označila ji za americké „drzé vměšování“ do záležitostí jiných zemí. Čína mezitím na Tchaj-wan uvalila ekonomické sankce a předvolala si amerického velvyslance v Pekingu.

Rakety přestřelily 

Vojenské cvičení zahájila Čína ve čtvrtek. Mimo jiné odpálila 11 balistických raket Tung-feng do vod kolem severovýchodního a jihozápadního pobřeží Tchaj-wanu. Pět z nich dopadlo do výlučné ekonomické zóny Japonska, což vyvolalo ostrý diplomatický protest Tokia.

Do výlučné ekonomické zóny Japonska dopadlo pět čínských balistických raket. Země podala stížnost

Číst článek

Washington to označil za „nezodpovědné“ a rozhodl se odložit rutinní test mezikontinentální rakety Minuteman III plánovaný na příští dny, aby se vyhnul další eskalaci napětí.

Čínská letadla a válečné lodě v pátek opět překročily linii, která dělí průliv mezi Tchaj-wanem a pevninskou Čínou. Oznámilo to podle agentury Reuters tchajwanské ministerstvo obrany, počet plavidel a letounů neupřesnilo.

Pelosiová v Tokiu prohlásila, že její cesta nebyla zaměřena na změnu statu quo na Tchaj-wanu nebo v regionu.

Zároveň řekla, že Spojené státy nedovolí Pekingu, aby Tchaj-wan izoloval tím, že bude bránit americkým představitelům v cestování na tento ostrov.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken prohlásil, že vojenské cvičení čínské armády v okolí Tchaj-wanu představuje významnou eskalaci napětí. Reakci Pekingu na návštěvu označil za extrémní a zcela neopodstatněnou.

ČTK, mfk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme