V ruských zbraních je čím dál více součástek z Číny, tvrdí Kyjev. Peking dodávky Moskvě popírá

Ukrajinští vojáci nacházejí čím dále více čínských součástek v ruských zbraních, které invazní síly používají na Ukrajině. Agentuře Reuters to řekl poradce kanceláře ukrajinského prezidenta Vladyslav Vlasjuk. Dodávky západních komponentů do Ruska omezují sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli její agresi na Ukrajině.

Kyjev/Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

2023-03-26t180414z_1_230414-213302_kth.JPG

V ruských zbraních je čím dál víc čínských součástek, tvrdí Kyjev | Zdroj: Reuters

„Ve zbraních získaných z bojiště nadále nacházíme různou elektroniku,“ uvedl poradce kanceláře ukrajinského prezidenta Vladyslav Vlasjuk.

Odborové svazy se obávají teroristického útoku, ruší proto prvomájový průvod v Moskvě

Číst článek

„Trend je nyní takový, že je tam méně součástek vyrobených na Západě, ale více... v Číně,“ dodal.

Podle Ukrajinců se součástky čínské výroby našly například v navigačních systémech ruských dronů Orlan, které dříve používaly švýcarský systém, nebo v systémech řízení palby v ruských tancích, které původně využívaly díly francouzské výroby.

Agentura Reuters poznamenala, že nemohla nezávisle ověřit zpravodajské informace poskytnuté Ukrajinou, a to včetně toho, zda zmíněné komponenty mohly být původně určeny pro nevojenské použití nebo zda je mohla do Ruska přivézt třetí strana.

‚Rozumný‘ postoj

Peking v minulosti opakovaně popřel poskytování vojenského vybavení Moskvě. Na otázku, zda čínské společnosti dodaly součástky pro ruskou vojenskou techniku, mluvčí čínského ministerstva zahraničí agentuře Reuters řekl:

„Čína v historii zahájila normální obchodní spolupráci se všemi zeměmi, včetně Ruska, na základě rovnosti a vzájemného prospěchu. Pokud jde o vývoz vojenského zboží, Čína po celou dobu zaujímá rozumný a odpovědný postoj.“ Ruské ministerstvo zahraničí na žádost o komentář nereagovalo.

Čína ukončila třídenní manévry u Tchaj-wanu. Nacvičovala ‚úplné obklíčení‘ ostrova, tvrdí Peking

Číst článek

Západ na Moskvu kvůli její agresi v sousední zemi uvalil řadu sankcí, které zabraňují mimo jiné dodávkám vojenských technologií nebo součástek dvojího použití, jako jsou například mikročipy, které mohou být využity v běžných zařízeních i ve zbraních. Cílem je oslabit ruskou armádu.

Čína se k ruské invazi na Ukrajině oficiálně staví neutrálně – Peking odmítl ruský vpád do země odsoudit, nicméně ho ani jasně nepodpořil.

Američtí představitelé nedávno opakovaně varovali, že Peking zvažuje, že poskytne Moskvě vojenskou pomoc, včetně zbraní a munice. Podle vyjádření amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena z minulého měsíce Čína zatím tuto „hranici“ nepřekročila.

Američtí představitelé však vývoj pozorně sledují a znepokojují je zejména takzvané výrobky dvojího užití, jako je elektronika, kterou lze použít například jak v mikrovlnné troubě tak v řízené střele, píše Reuters.

Čína naopak obviňuje Západ z rozdmýchávání války dodávkami zbraní Ukrajině, která se brání ruské vojenské agresi už více než rok.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme