Dveře čínsko-amerických vztahů nemohou být zavřeny, řekl velvyslanec Pekingu ve Washingtonu

Nový čínský velvyslanec ve Washingtonu Čchin Kang po příjezdu do země popřál Spojeným státům, aby zvítězily nad covidem-19, a prohlásil, že vzájemné vztahy obou zemí mají velký potenciál. Zatímco agentura Reuters zdůrazňuje pozitivní tón velvyslancových prvních slov, AFP se zaměřuje na jeho proslulou nesmlouvavost a agresivitu. Střídání na postu velvyslance přichází v době, kdy jsou vztahy mezi oběma mocnostmi značně napjaté.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový čínský velvyslanec ve Washingtonu Čchin Kang

Nový čínský velvyslanec ve Washingtonu Čchin Kang | Zdroj: Profimedia

Čchin, jemuž je 55 let, donedávna působil jako náměstek ministra zahraničí se zaměřením na evropské záležitosti. V letech 2006 až 2014 byl mluvčím ministerstva zahraničí a tehdy proslul jako plamenný obhájce politiky své země.

USA by měly ‚změnit chybný způsob uvažování‘ a Čínu nedémonizovat, vyzval Peking při návštěvě diplomatky

Číst článek

Jeho předchůdce na diplomatickém postu Cchuej Tchien-kchaj vedl úřad osm let a byl tak nejdéle sloužícím čínským velvyslancem v USA.

O Čchinově jmenování kolovaly zvěsti, ale Peking ho dříve nikdy nepotvrdil. Až ve čtvrtek zveřejnil jeho fotografie v roušce s červenou vlajkou po příletu na Kennedyho letiště v New Yorku.

„Pevně věřím, že dveře čínsko-amerických vztahů, které jsou již otevřené, nemohou a neměly by být zavřeny,“ řekl Čchin novinářům po příjezdu do své rezidence ve Washingtonu.

Západ obvinil Čínu z hackerského útoku na 30 tisíc serverů. Vést jej měla skupina Hafnium

Číst článek

„Vztah mezi Čínou a USA se dostal do nové kritické situace a sice čelí mnoha obtížím a výzvám, ale skýtá také mnoho příležitostí a potenciál,“ dodal velvyslanec. Vzájemné vztahy směřují podle něj kupředu navzdory zvratům a americká ekonomika pod vedením prezidenta Joea Bidena vzkvétá.

Post amerického velvyslance v Číně je neobsazený od října, kdy z Pekingu odešel republikán Terry Branstad, aby mohl pomáhat Donaldu Trumpovi s kampaní před prezidentskými volbami. V diplomatických kruzích je za nejpravděpodobnějšího kandidáta považován bývalý velvyslanec při NATO Nicholas Burns.

Vztahy mezi dvěma mocnostmi se silně zhoršily v době, kdy funkci amerického prezidenta vykonával Bidenův předchůdce Donald Trump. Obě strany se střetávají v celé řadě otázek, mezi něž vedle lidských práv patří také problematika transferu technologií nebo kybernetické bezpečnosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme