Čína uzavřela pro cizince do konce března území Tibetu

Čína ode dneška do 30. března uzavírá území Tibetu pro zahraniční návštěvníky. Důvodem jsou obavy z nepokojů v době oslav tibetského Nového roku Losar a u příležitosti výročí krvavých protivládních demonstrací v Tibetu z března 2008.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tibeťané protestují proti čínskému režimu

Tibeťané protestují proti čínskému režimu | Foto: Saurabh Das | Zdroj: ČTK

Čínská kontrola nad Tibetem dál přitvrzuje. Policisté na každém rohu, přísné kontroly, uzavřené oblasti, anebo dokonce propouštění čínských úředníků. Tak se Peking snaží na území obydleném Tibeťany udržet pořádek.

I přesto se o víkendu pokusili upálit v provincii S-čchuan a Čching-chaj další dva buddhističtí mniši. Podle stanice Radio Free Asia jeden z nich zemřel.

Mnich Sangpo patřil k vůdčím buddhistickým duchovním v provincii Čching-chaj. 40letý mnich se upálil na protest proti přítomnosti čínských bezpečnostních agentů v klášteře, kde žil. Druhým upáleným je osmnáctiletý mnich z provincie S-čchuan. Jeho smrt vyvolala v oblasti masové nepokoje, když více než tisícovka lidí bránila jeho tělo před čínskou policii.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v tibetských oblastech mluvila ve Světě o deváté asijská zpravodajka ČRo Kateřina Procházková

Peking obviňuje tibetského duchovního dalajlamu, že akty sebeupalování podněcuje stejně jako protivládní protesty.

V západní části provincie S-čchuan je situace napjatá už několik měsíců. Novináři a cizinci tam ale nemají povolený vstup. Tento týden podle Radio Free Asia pokračovaly v oblastech obývaných převážně Tibeťany další demonstrace. Ty se přiostřily už během čínského Nového roku, kdy při nich zemřeli nejméně tři lidé.

Tibeťané už ale protestují i v další provincii, v provincii Čching – chaj. V pátek se tam upálil jeden z tibetských mnichů. Neobvyklým způsobem tam tibetští obyvatelé protestovali před týdnem, když během pochodu městem házeli do vzduchu tradiční tibetské jídlo - campu. Vyhazování campy je starodávný tibetský rituál, při kterém Tibeťané vyjadřují největší zoufalství.

Na západě S-čchuanu jsou už několik měsíců zpřísněná bezpečnostní opatření; zhruba od doby, kdy se tam začali pravidelně upalovat buddhističtí mniši a mnišky. Oblast je uzavřená a v ulicích patrolují stovky čínských policistů, kteří u sebe musí nosit malé hasičské přístroje.

Za neudržení klidu hrozí úředníkům vyhazov

Minulý týden pak Tibetská regionální vláda varovala, že všichni úředníci, kteří nezvládnou své povinnosti - tedy neudrží v kraji klid - přijdou o místo, nebo budou dokonce za přestupek souzeni. Předminulý týden byli vyhozeni první čtyři úředníci. Podle vedení údajně nezvládli situaci a v kraji neudrželi stabilitu.

Ode dneška má pak být opět uzavřen pro cizince i celý Tibet. Na 13. března totiž připadá 4. výročí nepokojů ve Lhase, při kterých zemřelo přes sto lidí. Počet mrtvých ovšem nebyl nikdy potvrzen. Dalším důvodem uzavření oblasti jsou obavy z nových nepokojů během oslav tibetského Nového roku (Losar), který připadá na tuto středu.

Od loňského března se pokusilo upálit 21 tibetských mnichů. Podle Komunistické strany Tibetu mnichy k sebevraždám dohnaly těžké životní podmínky. V mediích jsou pak označováni za teroristy nebo zbloudilé ovce, navedené k sebeupálení provokatérem dalajlámou. O současné situaci v S-čchuanu a Čching-haji se ale v čínských mediích nepíše a běžně se o nich neinformuje.

mta, Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme