Čína schválila svou vakcínu proti covidu. Je založená na ‚deaktivovaném‘ koronaviru

První vakcínu na covid-19 schválenou pro použití u široké veřejnosti už má také Čína. Místní regulátor zdravotnických výrobků ve čtvrtek oznámil, že mimořádné povolení dostala očkovací látka od státem vlastněné společnosti Sinopharm založená na ‚deaktivovaném‘ koronaviru. Informovala o tom agentura Reuters. 

Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena projíždí na sdíleném kole kolem čínské vlajky

Čína má svou první vakcínu. (Ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Vakcínu vyvinula skupina China National Biotec Group (CNBG), což je jedna z větví Sinopharmu. Výrobce ve středu oznámil, že látka ve třetí fázi klinických testů dosáhla 79 procentní účinnosti při prevenci nemoci covid-19.

Tímhle tempem bude vakcinace Američanů trvat roky, ne měsíce, kritizoval Biden Trumpův kabinet

Číst článek

Podle Reuters ale CNBG nezveřejnila detailní data o efektivitě svého přípravku BBIBP-CorV.

Vakcína Sinopharmu je založená na oslabeném koronaviru, který se nedokáže v lidských buňkách množit a má imunitní systém naučit, jak si poradit s plnohodnotným virem SARS-CoV-2.

V Číně je v různých fázích vývoje i několik dalších potenciálních očkovacích látek, žádná ale zatím nedostala zelenou pro široké nasazení. Už před schválením první vakcíny byl v Číně naočkován proti covidu-19 asi milion lidí z řad zdravotnického personálu.

Nejlidnatější země světa chce do čínského nového roku, který letos připadá na 21. února, naočkovat alespoň 50 milionů ze svých 1,4 miliardy obyvatel. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme