Čínu znepokojuje stupňování ukrajinské krize. Vyzývá Západ, aby ‚přestal rozdmýchávat‘ válku

Čínský ministr zahraničí Čchin Kang v úterý v projevu na bezpečnostní konferenci v Pekingu vyzval západní země, aby „přestaly rozdmýchávat“ válku na Ukrajině, a vyjádřil znepokojení Pekingu ohledně stupňování ukrajinské krize. Informovala o tom agentura Kjódó.

Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský ministr zahraničí Čchin Kang

Čínský ministr zahraničí Čchin Kang | Foto: Thomas Peter | Zdroj: Reuters

„Budeme nadále agitovat za mírová jednání, poskytovat čínskou moudrost pro politické řešení ukrajinské krize a budeme spolupracovat s mezinárodním společenstvím na podpoře dialogu s cílem řešit obavy všech stran a hledat společnou bezpečnost,“ řekl Čchin.

Nevyprovokovaný ruský vpád na Ukrajinu Čína neodsoudila a de facto odmítá i jakékoliv mezinárodní sankce s výjimkou těch schválených na půdě Organizace spojených národů (OSN).

„Čína je hluboce znepokojena eskalací situace i možností, že se vymkne kontrole. (Čínský) prezident Si Ťin-pching předložil návrhy, které sehrály odpovědnou a konstruktivní roli při zmírňování situace a krize,“ prohlásil čínský ministr, aniž by představil jakékoli podrobnosti nebo důkazy.

Sinolog: Bezpečnostní konference uklidnění situace mezi Čínou a USA nepřinesla, naopak se vyhrocuje

Číst článek

„Vyzýváme jisté země, aby okamžitě přestaly rozdmýchávat oheň, přestaly svalovat vinu na Čínu a přestaly opakovat: Ukrajina dnes, Tchaj-wan zítra,“ uvedl rovněž Čchin.

Čína považuje Tchaj-wan za svoji součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě, že by vyhlásil nezávislost. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení.

„Jsme proti jakékoli formě hegemonie a proti jakémukoli zahraničnímu vměšování do záležitostí Číny,“ zdůraznil Čchin.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v neděli vyjádřil obavy, že Peking zvažuje poskytnout Rusku vojenské vybavení pro boje na Ukrajině, včetně zbraní a munice. Čína jeho tvrzení popřela.

Agentura v úterý TASS informovala, že do Moskvy v úterý odpoledne dorazí vysoce postavený čínský diplomat Wang I, aby jednal o roli Pekingu v urovnání konfliktu na Ukrajině, ačkoliv ruský deník Kommersant informoval, že Wang do Moskvy přijel už v pondělí. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle agentury TASS uvedl, že „není vyloučené“, že se Wang setká s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme