Biskup čínské podzemní katolické církve nechtěl sloužit mše s nástupcem věrným státu. Úřady ho zatkly

Čínské úřady zatkly biskupa čínské podzemní katolické církve, která zachovává loajalitu papeži. Vincent Kuo Si-ťin byl zadržen ve své diecézi, informovala v úterý agentura AP. Kuo měl přitom z úřadu odstoupit v rámci historické dohody Vatikánu a Pekingu ohledně jmenování biskupů.

Peking/Vatikán Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínští policisté (ilustrační foto)

Čínští policisté (ilustrační foto) | Foto: Damir Sagolj | Zdroj: Reuters

Biskup byl spolu se svým sekretářem zatčen na počátku velikonočního týdne, napsala agentura AsiaNews, jež pravidelně zpravuje o katolické církvi v Číně. Připomněla, že Kuo zmizel na několik týdnů i v období kolem loňských Velikonoc.

Advokáti čínských křesťanů: Vnitro se 'pečlivě seznámilo' s dokumenty, které si ale nenechalo ani přeložit

Číst článek

Místní věřící agentuře AsiaNews řekli, že Kuo byl patrně zatčen proto, že odmítl mše během Velikonoc sloužit se svým nástupcem z čínské státní církve.

Vztahy mezi Vatikánem a Pekingem byly dlouho napjaté kvůli sporu, kdo může v Číně jmenovat biskupy. Peking nejprve v roce 1951 přerušil s Vatikánem diplomatické styky a mnoho čínských katolíků se za vlády Mao Ce-tunga stáhlo do podzemní církve. Veřejně začali praktikovat až v 80. letech, kdy začalo být náboženství znovu tolerováno.

Většina z více než 12 milionů čínských katolíků ovšem spadá do oficiálního Čínského sdružení vlasteneckých katolíků (CPCA), jež v roce 1957 založila komunistická strana. Podzemní církev uznává jako nejvyšší autoritu papeže, kdežto čínská státní katolická církev se odmítá Vatikánu podřídit.

Čínští křesťané, kteří v Česku nedostali azyl, podávají žaloby. Soudy můžou trvat několik měsíců

Číst článek

Nedávno byly zveřejněny hlavní rysy historické dohody mezi Vatikánem a Pekingem: Vatikán uzná sedm biskupů jmenovaných Čínou a dva vatikánské biskupy v diecézích Min-tung a Šan-tchou nahradí ti z čínské státní církve, které uzná i papež. V diecézi Min-Tung souhlasil s odstoupením z funkce právě zadržený Vincent Kuo Si-ťin.

Dohoda není pro Vatikán vůbec „dobrá", protože omezuje jeho vliv, řekl agentuře AP anonymní zdroj obeznámený s vyjednáváním. Ničeho lepšího podle něj ale Vatikán nyní dosáhnout nemůže - dohodu zdroj přirovnal k noze vražené mezi dveře.

Vatikán se v dohodě snaží dosáhnout toho, aby papež mohl zasahovat do jmenování budoucích biskupů. To podle anonymního zdroje znamená, že papež bude moci vetovat jména navržená Pekingem.

Vatikán se k zadržení biskupa nevyjádřil a místní policie o zadržení „nic neví", napsala agentura AP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme