Biskup čínské podzemní katolické církve nechtěl sloužit mše s nástupcem věrným státu. Úřady ho zatkly

Čínské úřady zatkly biskupa čínské podzemní katolické církve, která zachovává loajalitu papeži. Vincent Kuo Si-ťin byl zadržen ve své diecézi, informovala v úterý agentura AP. Kuo měl přitom z úřadu odstoupit v rámci historické dohody Vatikánu a Pekingu ohledně jmenování biskupů.

Peking/Vatikán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínští policisté (ilustrační foto) | Foto: Damir Sagolj | Zdroj: Reuters

Biskup byl spolu se svým sekretářem zatčen na počátku velikonočního týdne, napsala agentura AsiaNews, jež pravidelně zpravuje o katolické církvi v Číně. Připomněla, že Kuo zmizel na několik týdnů i v období kolem loňských Velikonoc.

Advokáti čínských křesťanů: Vnitro se 'pečlivě seznámilo' s dokumenty, které si ale nenechalo ani přeložit

Číst článek

Místní věřící agentuře AsiaNews řekli, že Kuo byl patrně zatčen proto, že odmítl mše během Velikonoc sloužit se svým nástupcem z čínské státní církve.

Vztahy mezi Vatikánem a Pekingem byly dlouho napjaté kvůli sporu, kdo může v Číně jmenovat biskupy. Peking nejprve v roce 1951 přerušil s Vatikánem diplomatické styky a mnoho čínských katolíků se za vlády Mao Ce-tunga stáhlo do podzemní církve. Veřejně začali praktikovat až v 80. letech, kdy začalo být náboženství znovu tolerováno.

Většina z více než 12 milionů čínských katolíků ovšem spadá do oficiálního Čínského sdružení vlasteneckých katolíků (CPCA), jež v roce 1957 založila komunistická strana. Podzemní církev uznává jako nejvyšší autoritu papeže, kdežto čínská státní katolická církev se odmítá Vatikánu podřídit.

Čínští křesťané, kteří v Česku nedostali azyl, podávají žaloby. Soudy můžou trvat několik měsíců

Číst článek

Nedávno byly zveřejněny hlavní rysy historické dohody mezi Vatikánem a Pekingem: Vatikán uzná sedm biskupů jmenovaných Čínou a dva vatikánské biskupy v diecézích Min-tung a Šan-tchou nahradí ti z čínské státní církve, které uzná i papež. V diecézi Min-Tung souhlasil s odstoupením z funkce právě zadržený Vincent Kuo Si-ťin.

Dohoda není pro Vatikán vůbec „dobrá", protože omezuje jeho vliv, řekl agentuře AP anonymní zdroj obeznámený s vyjednáváním. Ničeho lepšího podle něj ale Vatikán nyní dosáhnout nemůže - dohodu zdroj přirovnal k noze vražené mezi dveře.

Vatikán se v dohodě snaží dosáhnout toho, aby papež mohl zasahovat do jmenování budoucích biskupů. To podle anonymního zdroje znamená, že papež bude moci vetovat jména navržená Pekingem.

Vatikán se k zadržení biskupa nevyjádřil a místní policie o zadržení „nic neví", napsala agentura AP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme