Čína hrozí Británii kvůli pozastavení smlouvy s Hongkongem. ‚Okamžitě chybu napravte,‘ vyzývá

Čína v úterý pohrozila Velké Británii tvrdými odvetnými opatřeními kvůli rozhodnutí Londýna pozastavit platnost extradiční smlouvy s Hongkongem. Britský ministr zahraničí Dominic Raab to oznámil v pondělí v reakci na kontroverzní nový bezpečnostní zákon v bývalé britské kolonii Hongkongu, která se roce 1997 vrátila pod čínskou správu.

Tento článek je více než rok starý.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dominic Raab nezískal potřebných 33 hlasů a do dalšího kola neprošel.

Dominic Raab oznámil přerušení platnosti extradiční smlouvy kvůli novému čínskému bezpečnostnímu zákonu | Foto: Henry Nicholls | Zdroj: Reuters

„Čína vyzývá Británii, aby přestala fantazírovat o přetrvávání koloniálního vlivu Británie v Hongkongu a napravila své chyby,“ prohlásil na úterní tiskové konferenci mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wen-pin.

USA nadále nebudou Hongkongu připisovat zvláštní status. Uvalily také sankce na čínské banky

Číst článek

Peking podle mluvčího čínské diplomacie s rozhodnutím Británie rezolutně nesouhlasí a vyhrazuje si právo na ně reagovat. „Čína proti nepatřičným krokům Británie podnikne tvrdý protiútok,“ uvedl Wang.

Británie kromě pozastavení extradiční smlouvy také rozšířila na Hongkong zbrojní embargo, které od roku 1989 uplatňuje vůči Číně. Do Hongkongu tak nebude Londýn dodávat žádné zbraně, munici, ale ani další položky, které lze použít při represích - například pouta či dýmovnice.

Smlouvu s Hongkongem o vydávání osob k trestnímu stíhání už pozastavila také například Austrálie či Kanada. O možném vypovězení extradiční smlouvy minulý týden jednala i horní komora českého parlamentu. Spojené státy přestaly připisovat Hongkongu zvláštní status.

Německo si předvolalo čínského velvyslance kvůli kontroverznímu zákonu v Hongkongu

Číst článek

Nový bezpečnostní zákon, který po schválení stálým výborem čínského parlamentu začal platit v Hongkongu 30. června, definuje čtyři trestné činy, jimiž jsou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Občané Hongkongu zatčení na základě nového čínského bezpečnostního zákona mohou být souzeni i v pevninské Číně.

Podle kritiků je nový čínský bezpečnostní zákon porušením zásady „jedna země, dva systémy“, k jejímuž dodržování na 50 let se Čína zavázala, když správu nad Hongkongem přebírala. Princip garantuje místním obyvatelům řadu svobod, včetně nezávislého soudnictví.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme