Čína zahájila vojenské cvičení ostrou střelbou u Tchaj-wanu. Ostrovní stát zvyšuje pohotovost armády

Čínská armáda ve čtvrtek ráno zahájila vojenské cvičení včetně ostrých střeleb ve vodách a ve vzdušném prostoru obklopujícím Tchaj-wan. Zvýšená činnost čínské armády je reakcí na úterní návštěvu předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu, který si nárokuje Čína.

Tento článek je více než rok starý.

Peking/Tchaj-pej (Aktualizováno: 13:06 4. 8. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čína zahájila vojenské cvičení ve čtvrtek ráno

Čína zahájila vojenské cvičení ve čtvrtek ráno | Foto: Thomas Peter | Zdroj: Reuters

Zahájení cvičení oznámila ve čtvrtek v 6.00 SELČ čínská státní televize. Cvičení bude pokračovat až do nedělních šesti ráno.

Tchajwanské ministerstvo obrany ve čtvrtek podle agentury Reuters uvedlo, že bude na „nepřátelskou situaci“ adekvátně reagovat. Hodlá také zvýšit stupeň pohotovosti vlastní armády.

Tchajwanské ministerstvo obrany o několik hodin dříve oznámilo, že jeho webové stránky napadli hackeři a stránky byly dočasně mimo provoz. Podle mluvčí vlády kyberútoky zatím nezpůsobily žádnou škodu, mířily také na ministerstvo zahraničí a prezidentskou kancelář. Vláda ostrovním společnostem doporučila kvůli zvýšenému počtu hackerských útoků posílit kybernetickou bezpečnost.

Území Tchaj-wanu

Čínské vojenské lodě a letouny ve čtvrtek vstoupily do vod, které si Tchaj-wan nárokuje, sdělily tchajwanské zdroje. Podle tchajwanských představitelů to představuje blokádu námořního a vzdušného prostoru ostrova.

Cvičné zóny obklopují ostrov v nebývalé formaci, uvedl v čínské státní televizi (CCTV) Meng Siang-čching, profesor na Národní univerzitě obrany, a popsal, jak by mohla probíhat skutečná vojenská operace proti Tchaj-wanu, informovala agentura Reuters.

„Ve skutečnosti to pro nás vytvořilo velmi dobré podmínky, až budeme v budoucnu přetvářet strategické prostředí příznivé pro naše sjednocení,“ řekl Meng.

Čínské jednotky u severního pobřeží Tchaj-wanu by mohly potenciálně zablokovat Ťi-lung, který slouží jako hlavní přístav, zatímco z oblasti východně od Tchaj-wanu by mohly být zahájeny údery zaměřené na vojenské základny ve městech Chua-lien a Tchaj-tung, dodal Meng.

Tchaj-wan očekává intenzivnější čínský nátlak, čelí dezinformacím i kybernetickým útokům

Číst článek

Čínský ministr zahraničí Wang I ve čtvrtek označil návštěvu Pelosiové na Tchaj-wanu za „šílenou, nezodpovědnou a vysoce iracionální“ akci Spojených států, uvedla čínská státní televize CCTV. Wang v projevu na zasedání ministrů zahraničních věcí zemí ASEAN v kambodžském Phnompenhu prohlásil, že Čína vyvinula maximální diplomatické úsilí k odvrácení krize, ale nikdy nedopustí, aby byly poškozeny její základní zájmy.

Balistické střely

Podle Tchaj-wanu odpálila Čína ve čtvrtek balistické rakety poblíž souostroví Ma-cu, které patří pod správu Tchaj-peje, ale leží nedaleko čínských břehů. Několik balistických raket Tung-feng (Dongfeng) mířilo do vod kolem severovýchodního a jihozápadního pobřeží Tchaj-wanu, uvedlo podle agentury Reuters tchajwanské ministerstvo obrany. Úřad sdělil, že v reakci na odpálení raket aktivoval obranné systémy.

Tchajwanská Rada pro záležitosti pevninské Číny ve čtvrtek podle Reuters uvedla, že čínské vojenské cvičení nic nezmění na tom, že obě strany k sobě nepatří. Ostrov navíc odmítá, že by použití síly vyřešilo problémy a společné neshody. Postup Číny přirovnalo k chování Severní Koreje. 

Podle interní tchajwanské bezpečnostní zprávy, kterou viděla agentura Reuters a potvrdil ji bezpečnostní zdroj, mířily rakety směrem ke cvičným zónám 2 a 3, které Čína dříve oznámila.

Podle analytiků je jedním ze scénářů, že se Čína chystá vypálit balistické rakety, které by dopadly velmi blízko tchajwanského pobřeží, uvedla BBC.

Zrušené jednání s Japonskem

Čína zrušila bilaterální jednání mezi čínským ministrem zahraničí Wang Iem a jeho japonským protějškem Jošimasou Hajašim. Schůzka se měla konat na okraj zasedání ministrů zahraničí Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) v kambodžském Phnompenhu. 

Čínská strana je velmi nespokojená se společným prohlášením G7 o Tchaj-wanu, prohlásila mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing na čtvrtečním pravidelném briefingu.

Ministři zahraničí zemí G7, včetně Japonska, ve středu v prohlášení Čínu vyzvali, aby řešila napětí v oblasti Tchajwanského průlivu mírovým způsobem. 

 „Neexistuje žádné ospravedlnění pro to, aby návštěva sloužila jako záminka k agresivní vojenské aktivitě v Tchajwanském průlivu. Mezinárodní cesty zákonodárců našich zemí jsou normální a běžné,“ uvedli ministři zahraničí zemí G7 s odkazem na návštěvu americké zákonodárkyně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme