Čína vstupuje na světový trh s jadernými reaktory

Čína chce dodávat své jaderné reaktory do zahraničí. Podle Pekingu budou určeny pro rozvojové země a jedním z možných odběratelů je také sousední Bělorusko. Čína se stále víc orientuje na výrobu elektřiny z jádra, a to kvůli zajištění elektřiny pro domácí spotřebitele i snížení emisí skleníkových plynů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Expanzi na zahraniční trhy oznámil státní jaderný gigant z Kuang-tungu, který je největším producentem nukleárních reaktorů na světě. V současnosti jich vyrábí dvanáct, všechny pro domácí elektrárny, dodávat je ale chce i do rozvojových zemí, ale i do Evropy.

Ruská agentura Itar-Tass už vloni v říjnu oznámila, že Bělorusko vyhlásilo soutěž na výstavbu jaderných reaktorů a tendru se mají zúčastnit firmy z USA, Francie, Ruska, Japonska - a také Číny. Peking pak potvrdil, že by mohl v Bělorusku vybudovat dva reaktory, každý o výkonu jednoho gigawattu.

Vzhledem k rozvoji jaderné energetiky v nejlidnatější zemi světa, kde se do roku 2020 má z jádra vyrábět 70 gigawatt elektřiny, stoupá spotřeba uranu, který Čína dováží z Kazachstánu. Dohody má uzavřené i s dodavateli z Austrálie, Spojených států amerických a Francie.

Robert Mikoláš, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme