Čína vybuduje v Tibetu nejvyšší letiště na světě

Čína chce v Tibetu postavit nejvyšší letiště na světě. Letadla mají přistávat v nadmořské výšce 4.300 metrů. Ochránci lidských práv i tibetská exilová vláda se obávají, že nejnovější plánovaná výstavba přispívá k likvidaci místní kultury i samotného tibetského národa. Peking naopak tvrdí, že pomáhá rozvíjet zaostalý region. V příštích třech letech chce investovat v této autonomní oblasti 13 miliard dolarů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lhasa | Foto: buddhismus.cz

V Tibetu jsou v současnosti tři letiště, poslední přitom bylo zprovozněno vloni v září na jihovýchodě tohoto autonomního regionu, tedy jen 2 měsíce poté, co byl zahájen provoz nejvyšší železnice na světě spojující čínskou metropoli Peking s tibetským hlavním městem Lhasou.

Čínská vláda chce do roku 2010 také vybudovat komunikace do 80 procent všech tibetských obcí, postavit elektrárny a zajistit dodávky pitné vody pro 2,8 miliónu obyvatel Tibetu. Kritici projektu ale namítají, že kvalitnější a frekventovanější spojení bude jen znamenat další příliv Číňanů i zajištění větší politické kontroly nad Tibeťany.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme