Čína vyřešila problém s disidentem. Pošle ho studovat

Slepý čínský disident Čchen Kuang-čcheng může odjet do Spojených států studovat. Potvrdilo to dnes čínské ministerstvo zahraničí. Peking se tímto rozhodnutím snaží dostat z diplomatické krize, kterou už několik dní řeší se Spojenými státy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slepý čínský disident Čchen Kuang-čcheng (uprostřed)

Slepý čínský disident Čchen Kuang-čcheng (uprostřed) | Zdroj: ČTK

Požádá-li slepý aktivista Čchen Kuang-čcheng o studijní pobyt ve Spojených státech, Čína nebude nic namítat. Jako každý občan má nárok studovat mimo svou vlast. Uvedlo čínské ministerstvo zahraničí.

Podle Čchenova přítele má disident už pozvání od univerzity v New Yorku. Peking se touto cestou snaží vyřešit diplomatický problém, do kterého se dostal minulý týden. Tehdy známý čínský aktivista utekl z domácího vězení a skrýval se na americké ambasádě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příběh čínského disidenta sleduje komentátor Radiožurnálu Milan Slezák

Včera požádal v telefonickém rozhovoru americké kongresmany o pomoc a politický azyl. Čchenův případ zastínil i strategické americko-čínské rozhovory, na které do Pekingu přijela ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Komentátor Radiožurnálu Milan Slezák tvrdí, že ve sporu dvou světových velmocí o disidenta má teď navrch Čína. Podařilo se jí prý dokázat, že je Čchen nevěrohodný.

„Od čtvrtka říká něco jiného, než ve středu, kdy říkal, že chce zůstat v Číně a z vlastní vůle odchází z americké ambasády. Včera už řekl, že chce z Číny odcestovat.“

„Pekingu se také podařilo částečně znevěrohodnit i samotné USA, protože Čchen řekl, že úředníci na velvyslanectví Spojených států na něj vyvíjeli nátlak, aby velvyslanectví opustil. Ti to přitom odmítají. Někdo tedy lže a nevíme kdo,“ konstatuje Slezák.

Jde o boj uvnitř komunistické strany?

Čína podle něj navíc dokázala, že se Amerika není schopná postavit za člověka, který zastává stejné hodnoty jako ona, a že ho neochrání, když se k ní pokusí uchýlit pod ochranu. Slezák také připomněl, že kolem útěku Čchena vyvstává stále více otazníků.

„Jak to, že slepý muž dokázal utéci z obydlí, které je střeženo stovkou agentů. Jak se spojil s přítelkyní, které ho odvezla v autě, když měl blokovaný telefon. Podobných věcí je příliš mnoho na to, aby to byla náhoda.“

Komentátor Radiožurnálu si proto myslí, že za útěkem disidenta je takzvaná liberálnější frakce ve vedení komunistické strany, která chce dokázat, že současný šéf bezpečnosti je člověk, který není na svém místě.

„Tedy že jde o jistou hru ve vedení komunistické strany, které se účastní i Čchen a také USA,“ soudí komentátor Radiožurnálu Milan Slezák.

Igor Maňour, Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme