Čína vyslala do kosmu další raketu s lidskou posádkou

Na oběžnou dráhu se vydala další kosmická loď z Číny. Stroj Šen-čou 10 tam vynáší raketa, která úspěšně odstartovala ze základny v poušti Gobi. Na palubě lodi jsou dva kosmonauti a jedna kosmonautka.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Start čínské rakety Šen-čou 10

Start čínské rakety Šen-čou 10 | Zdroj: ČTK

Během 15denního pobytu v kosmu by se vesmírná loď Šen-čou 10 měla spojit s experimentálním modulem Tchien-kung 1, který už dva roky obíhá okolo země.

Proto jsou také na první dny po spojení plánovány na modulu některé opravy. Poté by se měli astronauti věnovat vědeckým výzkumům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Start čínské rakety sledovala zpravodajka ČRo Kateřina Procházková

Tato mise má být podle jednoho z pilotů náročnější než ta loňská, a to především z pohledu pokusů a plánovaných testů.

Mezi jeden z nich patří i videolekce pro středoškolské studenty, kterou budou z lodi živě vysílat do Číny. Tamní školáky mají tchajkonauti učit o stavu beztíže a životě ve vesmíru.

V tříčlenném týmu je letecká pilotka Wang Ja-pching, v pořadí už druhá čínská tchajkonautka. Tou první byla loni členka posádky Šen-čou 9, třiatřicetiletá Liou Jang. Číňané tak do vesmíru první ženu vyslali skoro půl století po první světové kosmonautce Valentině Těřeškovové.

Letos Čína vysílá do kosmu už pátou raketu s posádkou. Na to, že s vesmírnými misemi začala teprve před deseti lety, je to jistě velký úspěch, i když srovnání s Američany, Rusy nebo Evropskými projekty zatím samozřejmě možné není.

Číňané chtějí vlastní obdobu ISS

Vesmírná stanice Tchien-kung 1 je ve srovnání s projekty vesmírných velmocí stále ještě menší, Číňané ale nezahálí. Podle médií už Peking začal o možné spolupráci jednat s Evropskou kosmickou agenturou.

Současný provizorní orbitální komplex by měla možná už v roce 2020 nahradit trvalá stanice. Ta by měla být mnohem větší - její váha se odhaduje na 60 tun - a podobat ba se mohla americkému modulu Sylab od NASA. Tím by se po Rusku a Spojených státech Čína stala třetí zemí s permanentní orbitální stanicí.

Čína vyslala do kosmu další raketu s lidskou posádkou | Foto: ČTK

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme