Čína vyslala do vesmíru druhou raketu s lidskou posádkou

Čína vyslala dnes ráno do vesmíru druhou kosmickou loď s lidskou posádkou. Raketa Šen-čou 6 s dvěma kosmonauty na palubě úspěšně odstartovala v 03:00 středoevropského času. Let zatím podle čínského vesmírného střediska probíhá bez problémů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

čínští kosmonauté | Zdroj: ČTK

Do rakety Šen-čou 6 nastoupili dnes ráno dva elitní čínští vojenští piloti, 40letý Fej Ťü-lung a o rok starší Nie Chaj-šeng, kteří byli na účast v tomto letu vybráni ze 14 kandidátů.

Krátce před startem ve vesmírném středisku sněžilo, vzlet rakety to ale nijak neovlivnilo. Hlavní motory se zažehly přesně podle plánu, tedy v 09:00 místního času. O 30 minut později oznámila čínská vesmírná agentura, že raketa dosáhla oběžné dráhy kolem Země.

Raketa s tchajkonauty, jak jsou nazýváni čínští astronauti, by měla ve vesmíru zůstat pět dní a pak přistát v řídce obydlené severočínské oblasti Vnitřní Mongolsko.

Čína je po Rusku a Spojených státech teprve třetí zemí na světě, která byla schopna vyslat do vesmíru pilotovanou raketu s lidskou posádkou. V říjnu 2003 astronaut Jang Li-wej v lodi Šen-čou-5 kroužil 21,5 hodiny kolem Země.

Kosmický program zaštítěný armádou je nejprestižnějším projektem čínské komunistické vlády. Do roku 2010 chce Čína přistát s nepilotovanou sondou na Měsíci a vystavět vlastní vesmírnou stanici.

Martin Hromádka, Radim Vaculovič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme