Čína vyslala lodě ke sporným ostrovům, které si nárokuje na Japonsku

Válka slov mezi Čínou a Japonskem se vyostřuje. Příčinou je spor o ostrovy ve Východočínském moři, které má pod svou správou Japonsko, ale nárokuje si je také Peking. Čína navíc nyní k ostrovům vyslala své hlídkové lodě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínská hlídková loď Haijian 46  poblíž sporných ostrovů ve Východočínském moři (snímek z roku 2008)

Čínská hlídková loď Haijian 46 poblíž sporných ostrovů ve Východočínském moři (snímek z roku 2008) | Zdroj: Reuters

Především z čínské strany padají velmi ostrá slova. Premiér Wen Ťia-pao prohlásil, že jeho země se nevzdá ani centimetru čtverečního území, které podle něho historicky patří Číně. O souostroví, v Japonsku nazývaném Senkaku, v Číně zase Tiao-jü, o víkendu na summitu APEC krátce mluvili nejvyšší představitelé obou zemí, prezident Chu Ťin-tao a premiér Jošihiko Noda.

Chu Ťin-tao naléhal na japonského ministerského předsedu, aby jeho kabinet odstoupil od záměru koupit souostroví od soukromých majitelů. Takže jde sice řekněme o válku slov, ale u nich to také zůstane a na skutečný konflikt nedojde.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čínsko-japonský spor o ostrovy ve Východočínském moři přiblížil ve Stalo se dnes Robert Mikoláš ze zahraniční redakce

Lodě, které Čína ke sporným ostrovům vyslala, ani nepatří vojenskému námořnictvu, ale Úřadu pro správu moří a oceánu. K vyostření sporu dochází v situaci, kdy se množí negativní údaje o zpomalující čínské ekonomice. V takovýchto potížích se čínské vedení v minulosti často uchylovalo k nacionalismu. Takže i nyní lidé vycházejí do ulic a protestují proti Japonsku.

Jde o státem řízený nacionalismus, důležitější jsou ale obchodní vztahy, protože Čína a Japonsko jsou dvě nejsilnější ekonomiky v Asii.

Kabinet premiéra Jošihika Nody chce sporné ostrovy získat od soukromých vlastníků, rodiny Kuriharových, a to za zhruba půl miliardy korun. Konkrétně tak získá tři z ostrovů. Peking tento postup ostře odmítl a čínské ministerstvo zahraničí ho předem označuje za nelegální a neplatný.

Spor o ostrovy se táhne už od začátku 70. let minulého století, kdy je Japonsko získalo do správy zpátky od Američanů. Možná paradoxně je chce japonská vláda koupit proto, aby se konflikt, zatím ve slovní rovině, více nevyostřil. Chce totiž předejít nějaké výstavbě na těchto dosud neobydlených ostrovech, což by spor s Čínou jen prohloubilo.

Robert Mikoláš, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme