Čína vysvětila biskupa bez souhlasu papeže

Čína vysvětila biskupa proti vůli Vatikánu. Jde přitom o vůbec první obsazení čínské diecéze bez souhlasu papeže za posledních téměř pět let. Peking se Svatým stolcem neudržuje diplomatické styky od roku 1951 a spory obě země vedou právě kvůli jmenování biskupů i kontrole katolíků komunistickými úřady.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínská lidová republika | Foto: Emanuel Macoun

Slavnostní obřad v městě Čcheng-te ležícím severovýchodně od Pekingu probíhal za přísných bezpečnostních opatření. Podle zdrojů blízkých Vatikánu čínské úřady nutily některé biskupy, aby se vysvěcení zúčastnili, Sdružení vlasteneckých katolíků řízené vládnoucí Komunistickou stranou Číny ale tyto informace popírá.

Hongkongský kardinál Joseph Zen, který je hlavním poradcem papeže pro Čínu, označil jmenování biskupa v Čcheng-te za nelegitimní a hanebné.

Peking přesto chce v příštích měsících obsadit dalších 40 diecézí. V ČLR je v současnosti asi 80 miliónů katolíků, celé tři čtvrtiny jsou ale členy tzv.podzemní církve, protože uznávají autoritu Vatikánu.

Robert Mikoláš, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme