Čína vyzvala Súdán k ukončení konfliktu v Dárfúru

Čína vyvíjí tlak na Súdán, vyzývá ho k ukončení konfliktu v Dárfúru. Peking chce, aby Chartúm umožnil rozšíření mezinárodních jednotek v této oblasti, kde dosud zahynulo na 200 tisíc lidí a přes dva miliony byly vyhnány z domovů. Čína sama čelí mezinárodnímu tlaku právě kvůli situaci v Dárfúru. Peking je obviňován, že jako spojenec Súdánu dostatečně nepřispívá k zastavení násilností a brání přijetí sankcí Rady bezpečnosti OSN vůči Chartúmu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

uprchlický tábor | Foto: Jiří Hošek

Čínský emisar pro Dárfúr Liou Kuej-ťin vyzval vládu v Chartúmu, aby přestala klást překážky a povolila rozmístění mezinárodních jednotek v Dárfúru. Súdán to totiž odmítá s tím, že nejprve musí být v této oblasti nasazeny jednotky států Africké unie. Liou Kuej-ťin, který je na návštěvě Súdánu, zároveň požaduje návrat povstaleckých skupin v Dárfúru k jednacímu stolu.

Podle pozorovatelů jde o výjimečný tlak Číny na Súdán, kdy Peking reaguje na rostoucí kritiku západních vlád i organizací na ochranu lidských práv. Některé z nich kvůli roli Číny v Dárfúru dokonce vyzývají k bojkotu olympijských her v Pekingu a ze stejného důvodu nedávno odstoupil od spolupráce na přípravě slavnostních ceremoniálů her i americký režisér Steven Spielberg.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme