Čína vyzývá KLDR, aby umožnila kontroly jaderných zařízení

Čína vyzývá Severní Koreu, aby umožnila návrat jaderných inspektorů. Peking zároveň zopakoval, že snížení napětí na Korejském poloostrově lze dosáhnout pouze jednáním. Pchjongjang údajně už vyjádřil ochotu povolit přítomnost inspektorů z Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve svých nukleárních zařízeních při rozhovorech s americkým emisarem Billem Richardsonem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Propagandistický plakát, Moranbong, Pchjongjang

Propagandistický plakát, Moranbong, Pchjongjang | Foto: Velvyslanectví ČR v Pchjongjangu

„Severní Korea má právo na mírové využití jaderné energie, zároveň ale musí povolit mezinárodní kontrolu svých nukleárních zařízení,“ prohlásila mluvčí čínského ministerstva zahraničí.

Jak dodala, dělostřelba problémy na Korejském poloostrově nevyřeší, naopak jedinou možností zůstávají dialog a spolupráce.

Peking v této souvislosti mluví o hlavním severokorejském nukleárním reaktoru v Jongbjonu, Jižní Korea a Spojené státy ale režim Kim Čong-ila podezírají, že buduje další tajná jaderná zařízení.

Pchjongjang ze země vyhostil jaderné inspektory vloni v dubnu, jejich práci však komplikoval už od roku 2002.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme